Υπόκλιση στην… Βασίλισσα

Το 2/2 στην Ελλάδα έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία μετά το ΣΕΦ άλωσε και το ΟΑΚΑ με 90-78 και συνέχισε την τρομερή πορεία της στην Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 12-1. Στο 6-7 έπεσε το “τριφύλλι” που ήταν ανταγωνιστικό μόνο στο πρώτο ημίχρονο.

O αγώνας

Καλύτερο ήταν το ξεκίνημα για την Ρεάλ, η οποία προηγήθηκε με 7-2 στο 2′ με 3 πόντους του Μούσα. Οι “πράσινοι” είχαν ξεκινήσει αρκετά άστοχα από την περίμετρο παίρνοντας σκορ μόνο από τον Ναν για το 9-4. Το “τριφύλλι” πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι και με γκολ φάουλ του Μπαλτσερόφσκι και δίποντο του Μήτογλου ισοφάρισε 9-9 στο 5′. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πήρε το πρώτο προβάδισμα στο 6′, με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Ντίνου Μήτογλου για το 13-12. Ο Ντεκ κρατούσε την “Βασίλισσα” κοντά, με τους γηπεδούχους να βλέπουν τον Ναν να βάζει 6 σερί με δύο τρίποντα για το 21-17. Η Ρεάλ απάντησε με ένα 5-0 με 3 πόντους του Χεζόνια και 2 του Μούσα για το προσπέρασμα, 22-21 στο 9′. To δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-23 υπέρ των Μαδριλένων.

Με τον Σέρχιο Γιουλ να βάζει δύο τρίποντα μέσα σε ένα δίλεπτο, η Ρεάλ προηγήθηκε με 5, 30-25 στο 12′. Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει τρομερό ρυθμό, εκτελούσαν με 6/11 τρίποντα και πήραν διαφορά 9 πόντων, 35-26, 7,26′ για το ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός με τον Ματίας Λεσόρ να χαρίζει την μία θεαματική φάση πίσω από την άλλη πίσω από την άλλη και τον Ναν να είναι ουσιαστικός και να φτάνει τους 18 πόντους, προσπέρασε με ένα τρομακτικό 14-0 για το 40-35. Το σερί του “τριφυλλιού” το σταμάτησε με ωραίο προσωπικό καλάθι ο Μάριο Χεζόνια. Η Ρεάλ με τρίποντο του Κροάτη και buzzer beater δίποντο του Καμπάτσο, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 46-45.

O Κέντρικ Ναν έκανε στο πρώτο ημίχρονο ό,τι ήθελε την άμυνα της Ρεάλ. Σημείωσε 20 πόντους με 5/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 1/1 βολή συγκεντρώνοντας 16 στο σύστημα αξιολόγησης (ΙΝΤΙΜΕ Sports)

Πιο νευρικό ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το προβάδισμα και πάλι με 51-48 με καλάθια των Μήτογλου και Λεσόρ. Η Ρεάλ με κάρφωμα του Ταβάρες, δύο τρίποντα του Μούσα και λέι απ του Ντεκ, έτρεξε ένα επιμέρους 10-0 για το 58-51 στο 25′. Η Ρεάλ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν δύο κλάσεις πάνω. Ταβάρες και Κοσέρ μπήκαν στην εξίσωση, με τους Μαδριλένους να προηγούνται με 18 πόντους διαφορά, 70-52 στο 28′ με ένα τρομερό επιμέρους 22-1 σερί. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 72-55 υπέρ της Ρεάλ.

Με ένα 8-0 επιμέρους σερί, με τρεις πόντους του Σλούκα, τρεις του Γκριγκόνις και δύο του Μήτογλου μπήκε ο Παναθηναϊκός στην τελευταία περίοδο και μείωσε στους 9, 72-63 στο 33′. Το σερί το διέκοψε ο Γιουλ με μεγάλο τρίποντο και ο Χεζόνια με drive  για το 77-63 στο 35′. O Παναθηναϊκός προσπαθούσε να μειώσει στο σκορ, αλλά οι Μαδριλένοι είχαν απαντήσει για τα πάντα και με τον Χεζόνια να βάζει δύσκολο δίποντο έκαναν το 83-69. Το τελικό 90-78, στέλνει την Ρεάλ Μαδρίτης πίσω στην Ισπανία με δυο σερί νίκες στις αποσκευές επί Ελληνικού εδάφους και τον Παναθηναϊκό σε αρνητικό ρεκόρ με έξι νίκες και επτά ήττες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90

Παναθηναϊκός: Βιλντόσα 4 (2/11 σουτ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 6 (2/3 τρίποντα, 1 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 5 (1), Ναν 24 (6/12 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 18 (6/11 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα), Μήτογλου 15 (7/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ 5 (1), Ρούντι 3 (1), Καμπάσο 8 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Χεζόνια 19 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 κλεψίματα), Ντεκ 16 (2), Πουαριέ 2, Ταβάρες 10 (9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γιουλ 11 (3/4 τρίποντα), Εντιαγιέ 2, Μούσα 14 (4/9 τρίποντα).//