Η έδρα… μίλησε και η Παρτίζαν έκανε την ανατροπή

Η Παρτίζαν πραγματοποίησε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη με 82-69 για την 13η “στροφή” της Euroleague.

Με “όπλο” της την εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να επιβληθεί με 82-69 επί της Ολίμπια Μιλάνο. Έτσι, οι Σέρβοι ανέβηκαν στο 7-6, ενώ οι Ιταλοί υποχώρησαν στο 4-9.

Η Ολίμπια ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές της τους Λο, Σιλντς και Χολ, προηγήθηκε άμεσα με 8-3 (2′). Η Παρτίζαν αντέδρασε στη συνέχεια και βρήκε σκορ από τους Σμαϊλάγκιτς και Καμπόκλο, ισοφαρίζοντας σε 13-13 (6′). Οι Ιταλοί κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με εξαιρετική αμυντική λειτουργία στα τελευταία λεπτά της περιόδου, πήραν τα “ηνία” του αγώνα. Οι Σιλντς και Τονούτ ευστόχησαν σε ατομικές ενέργειες, βοηθώντας την ομάδα τους να “κλείσει” το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (20-25).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι Σέρβοι πήραν πόντους από τον Πάντερ, ο οποίος μπήκε στην “εξίσωση” και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (29-27, 13′). Το σύνολο του Μεσίνα έβγαλε αντίδραση και με προσπάθειες των Βόιτμαν και Τονούτ, προηγήθηκε ξανά με 6 πόντους (29-35, 15′). Ο Σιλντς συνέχισε το… κρεσέντο του και μία ενέργεια του Μέλι ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (33-41, 18′). Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρήκε σκοράρισμα από τους Πάντερ, ΛεΝτέι και Καμπόκλο, μειώνοντας στους 5 πόντους (39-44) για την ανάπαυλα του ματς.

Το Μιλάνο μπήκε… ζεστό στην τρίτη περίοδο και με πρωτεργάτες τους Σιλντς, Λο και Μέλι και έτσι η διαφορά “εκτοξεύτηκε” για πρώτη φορά στο +11 (45-56, 25′). Μάλιστα, ο Σιλντς συνέχισε το… κρεσέντο του, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 15 πόντους (45-60, 26′), με τον “Ζοτς” να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, “έσφιξαν” την άμυνά τους και με ενέργειες των ΛεΝτέι, Πάντερ και Ντόζιερ, “έτρεξαν” ένα σερί, φέρνοντας το ματς τον πόντο (61-62) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Η εκπληκτική άμυνα της Παρτίζαν συνεχίστηκε και στην αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου. Με… μπροστάρηδες τους Ντόζιερ, ΛεΝτέι, Νάναλι, αλλά και Πάντερ, η διαφορά ανέβηκε σύντομα στους 10 πόντους (74-64, 37′) για τους Σέρβους. Η Ολίμπια προσπάθησε να αντιδράσει με ενέργειες των Λο και Τονούτ, όμως οι γηπεδούχοι είχαν πλέον το “πάνω χέρι” και κράτησαν το προβάδισμά τους. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 82-69 υπέρ της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 39-44, 61-62, 82-69

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής στην Euroleague: