Η επιθετική… ραψωδία του Λάρκιν “λύγισε” την Άλμπα

Η ασύλληπτη εμφάνιση του Σέιν Λάρκιν (32π.) οδήγησε το σύνολο του Τσαν να επικρατήσει της γερμανικής ομάδας με 97-89 για την 13η αγωνιστική της Euroleague. Συγκινητικός ήταν ο Γιόχανς Τίμαν που σημείωσε 31 πόντους.

Γρήγορος ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Εφές να μπήκε πιο δυνατά, έχοντας “χτίσει” μια διαφορά επτά πόντων (11-4, 6′). Η ομάδα του Τσαν συνέχιζε να κυκλοφορεί ωραία την μπάλα στην επίθεση της με τον Λάρκιν να μοίραζε και τον Τζόουνς που είχε αναδειχθεί MVP της 12ης αγωνιστικής, να “κυριαρχούσε” κάτω από την γερμανική ρακέτα και την Εφές να προηγούνταν για επτά πόντους 17-10. Ο Τίμαν έδινε “πνοή” στους Γερμανούς, ο οποίος είχε εννέα πόντους από τους 15 που είχε σημείωσε η Άλμπα και τους κρατούσε μέσα στο παιχνίδι (22-15).

Η τούρκικη ομάδα συνέχισε και με τον ίδιο ρυθμό στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τον Τόμσον να μπαίνει στην επιθετική “εξίσωση” της Εφές. Ο Τζόουνς που ήταν το σημείο αναφοράς για τους φιλοξενούμενους συντηρούσε το προβάδισμα της Εφές (32-25, 15′). Ύστερα, η Άλμπα “σουλούπωσε” την άμυνα της, αύξησε την πίεση στην μπάλα και με το Τίμαν και τον Προσίντα ως οδηγούς της γερμανικής επίθεσης “έτρεξαν” ένα επιμέρους 11-0 (36-32). Έτσι, η ομάδα του Γκονζάλεζ διαχειρίστηκε “άψογα” το προβάδισμα έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η μονομαχία ήταν Τίμαν εναντίον Λάρκιν. Ο Γερμανός που ήταν σε εξαιρετική βραδιά και είχε σημειώσει 25 πόντους έως εκείνη την στιγμή, ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της γερμανικής επίθεσης. Στην παράταση του Γερμανού, τις απαντήσεις είχε ο Λάρκιν, ο οποίος με μια τρίποντη ραψωδία “κρατούσε” της Εφές κοντά στο σκορ. Έτσι, σε μια περίοδο, που οι επιθέσεις είχαν πάρει… φωτιά (25-25 σκορ δεκαλέπτου) η Άλμπα είχε το ισχνό προβάδισμα (65-64).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Εφές βρήκε στο πρόσωπο του Ντάουμ, μια από τις τελευταίες μεταγραφικές τις κινήσεις, το παίκτη-κλειδί για την τούρκικη επίθεση. Από την άλλην η Άλμπα έβρισκε λύσεις από τους Σπανιόλο και Σνάιντερ, με τις εναλλαγές στο σκορ να ήταν αρκετές. Στο κρίσιμο σημείο, η ομάδα του Τσαν έτρεξε ένα σερί 7-0, χάρη στην φαντασία του Τόμσον. Ο Τίμαν ο οποίος πραγματοποιούσε μια ασύλληπτη εμφάνιση με 31 πόντους, κρατούσε τους Γερμανούς κοντά στο σκορ, αλλά ο Λάρκιν που ήταν εξίσου εκπληκτικός έβαλε την “σφραγίδα” του στην αναμέτρηση. Έτσι, η Εφές επικράτησε με… της “μαχητικής” Άλμπα και “έκλεισε” θετικά την διαβολοβδομάδα με δυο σερί νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 65-64, 89-97

Άλμπα Βερολίνου (Ισραέλ Γκονάλεθ): Πρόσιντα 16 (4/6 τρίποντα), Σπανιόλο 12 (2/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Βέτζελ 2, Ντιλόου 5 (1), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νίκιτς 4, Κουμάντζι, Ράπικιου, Τίμαν 31 (10/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπιν 4.

Αναντολού Έφες (Ερντέμ Τζαν): Λάρκιν 32 (4/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 9/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Γκαζί, Τόμπσον 13 (8 ασίστ), Χόλατζ 9 (8 ασίστ), ΟΣμανί 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Οτούρου 10 (4 ριμπάουντ), Ντάουμ 17 (5/7 τρίποντα), Τζόουνς 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές).