Ορεξάτη από το ΣΕΦ, “πάτησε” την Μπαρτσελόνα | Επιστροφή στις νίκες δια χειρός Έντουαρντς

Μεγάλες νίκες όσον αφορά τη συνέχεια στη διοργάνωση πήρε τόσο η Μπάγερν επικρατώντας της Παρτίζαν 94-85, όσο και η Μπασκόνια που… υπέταξε τους “μπλαουγκράνα” με 94-71 και έφτασε στο 4-4.

Μπάγερν – Παρτίζαν 94-85

Η Παρτίζαν ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση με ένα επιμέρους 4-0, παίρνοντας μάλιστα από νωρίς προβάδισμα στο σκορ με 11-5. Η Μπάγερν όμως ανέβασε ρυθμό, μείωσε και προσπάθησε να κρατηθεί κοντά. Οι Σέρβοι όμως, απομακρύνθηκαν κι άλλο, ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος στο +12 για το 24-32. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Γερμανοί μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι προσπαθώντας να μαζέψουν τη διαφορά που έχτισαν οι Σέρβοι στο πρώτο δεκάλεπτο και τα κατάφεραν φέρνοντας την απόλυτη ισορροπία για το 44-44, ενώ στη συνέχεια πέρασε μπροστά, κρατώντας το προβάδισμά της, έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου για το 53-51. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Βαυαροί συνέχισαν δυνατά και έκαναν τρελή ανατροπή, περνώντας μπροστά με +10 για το 65-53. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προσπάθησε να αντιδράσει και… μείωσε ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο στο -7 και 70-63. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια και τη Μπάγερν να διατηρεί το μικρό προβάδισμα της που έφτασε έως και το +5. Η Παρτίζαν όμως έδειξε πολύ σκληρή για να πεθάνει, έκανε ένα σερί 6-0 για να φτάσει στον… πόντο με 82-81. Κορυφαίος για την ομάδα από τη Σερβία ήταν ο Μπρούνο Καμπόκλο ο οποίος με 19 πόντους (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 4/4 βολές) διατηρεί την ομάδα του ζωντανή. Η Μπάγερν όμως ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 91-85 κάνοντας ένα επιμέρους 7-0 στο τέλος, “κλειδώνοντας” το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 25-32, 53-51, 70-63, 94-85

Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 94-71

Η Μπασκόνια ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, με τη Μπαρτσελόνα να μειώνει και να παραμένει κοντά στο σκορ. Όμως, οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 11-0 ξέφυγαν από τους “μπλαουγκράνα” ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο +8 για το 26-18. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Μπασκόνια να είναι ασταμάτητη “πυροβολώντας” τη Μπαρτσελόνα για να ανεβάσουν το σκορ στο 44-27. Η αντίδραση από την ομάδα του Ρότζερ Γκριμάο δεν ερχόταν με τους γηπεδούχους να παίρνουν… κεφάλι 26 πόντων και να ολοκληρώνουν το πρώτο μέρος στο 55-29. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Καταλανοί προσπάθησαν να απαντήσουν στο σφυροκόπημα της Μπασκόνια όμως δεν το κατάφερναν και μάλιστα βρέθηκαν στο -19 ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο με σκορ 70-53. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν έριξαν τον ρυθμό τους, συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, αφόπλισαν την ομάδα του Γκριμάο και αύξησαν τη διαφορά τους στους 30 πόντους για το 91-61. Οι Καταλανοί έβγαλαν αντίδραση λίγο πριν το τέλος, μαζεύοντας τη διαφορά στο -23 με ένα σερί 7-0, όμως η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έφτασε στη νίκη με 94-71 διαλύοντας την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 55-29, 70-53, 94-71

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 26 (5/9 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Ραϊέστε, Τσιόζα 4 (1), Σεντεκέρσκις 9 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 20 (3/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντίεθ 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ντιοπ, Κότσαρ 6 (5 ριμπάουντ), Κοστέλο 5 (1), Μονέκε 19 (4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 12 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Βέσελι 2, Μπριθουέλα 2, Κάλινιτς 6 (2), Σατοράνσκι 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 9 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 14 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Αμπρίνες 9 (3), Πάρκερ 2, Νάτζι, Γιοκουμπάιτις 9 (1), Πάρα (7 ριμπάουντ)