Εμφατική νίκη με… πολυφωνία για τον Ερυθρό Αστέρα

Οι “ερυθρόλευκοι” του Βελιγραδίου διέλυσαν με 87-56 τη Φενέρμπαχτσε στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Euroleague, σε ένα ματς που έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και έφτασαν στις 3 νίκες στη διοργάνωση.

Ο Ερυθρός Αστέρας εμφανίστηκε αφηνιασμένος και επικράτησε με το εμφατικό 87-56 επί της Φενέρμπαχτσε, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Euroleague. Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε τις 3 νίκες στη διοργάνωση, πετυχαίνοντας μια τεράστια νίκη επί της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, με ένα επιμέρους 4-0. Η Φενέρμπαχτσε απάντησε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ έως το 16-11. Έπειτα, οι γηπεδούχοι… ξέφυγαν ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο 25-16.

Με τον Τζοέλ Μπόλομποϊ σε εξαιρετική ημέρα, ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα, με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού να έχει πετύχει τους 12 από τους 25 πόντους των γηπεδούχων. Οι “ερυθρόλευκοι” του Βελιγραδίου συνέχισαν δυνατά, αυξάνοντας κι άλλο τη διαφορά τους, έχοντας ένα σερί 5-0 στο 30-16. Οι Τούρκοι όμως δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να ολοκληρώνει και τη δεύτερη περίοδο έχοντας το προβάδισμα, με 45-26.

Οι Σέρβοι συνέχισαν σε υψηλές πτήσεις και στο δεύτερο μέρος, με τους Τούρκους να παραμένουν χαμηλά στο σκορ, με τους Τζόναθαν Μότλεϊ και Σκότι Γουίλμπεκιν να μετρούν από έξι πόντους. Η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες διατηρήθηκε, με τους Σέρβους να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +20 για το 60-40.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προσπάθησε, όμως ποτέ δε βρήκε τρόπο να αντιδράσει, με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει ότι θέλει στο παρκέ. Οι Σέρβοι διατήρησαν το προβάδισμά τους, φτάνοντας τη διαφορά στους 30 πόντους για το 78-48. Οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα συνέχισαν δυνατά, διατήρησαν το προβάδισμά τους και πήραν τη νίκη με το εμφατικό 87-56.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 45-26, 60-40, 87-56//Μ