Ο Ντέιβις δεν νίκησε την Ρεάλ | Η Μπόλονια πήρε το ντέρμπι της Ιταλίας

Μεγάλες νίκες για την συνέχεια της Euroleague πήρε η ομάδα του Τσους Ματέο και η Βίρτους, καθώς παραμένουν στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα κερδίζοντας πολύτιμο έδαφος για την συνέχεια της διοργάνωσης.

Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης 72-76

Η Ρεάλ θέλησε να κάνει το απόλυτο παραμένοντας αήττητη στην φετινή Euroleague, αντιμετωπίζοντας την Βαλένθια στο γήπεδο της σε μια Ισπανική κόντρα. Οι “μερένχες” στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης θέλησαν να πάνε σε ένα παιχνίδι πολλών ταχυτήτων με τις “νυχτερίδες” να ακολουθούν πιστά αυτό το πλάνο. Με τον Ντέιβις να είναι σε εξαιρετική μέρα κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 18 πόντους, η Βαλένθια έκλεισε το πρώτο μέρος με προβάδισμα έξι πόντων και σκορ 49-43. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες τους Τσους Ματέο έκαναν την αντεπίθεση τους και έφτασαν το παιχνίδι στο καλάθι, με την Βαλένθια να κολλάει στην επίθεση χωρίς να έχει πολλές επιλογές. Το δίδυμο από την Αργεντινή Καμπάτσο και Ντεκ έδειξαν τον δρόμο για την ανατροπή, με συνεχόμενους πόντους και σκληρές άμυνες από τους Γιαμπουσελέ και Μούσα. Το φινάλε ήταν συναρπαστικό με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, αλλά την “βασίλισσα” να κρατάει τα ηνία της αναμέτρησης και όλη την διάρκεια και την Βαλένθια να προσπαθεί να περάσει μπροστά, αλλά καμία της προσπάθεια δεν ευδοκίμησε με το τελικό σκορ 73-76 να φέρνει την Ρεάλ για ένα ακόμα ματς αήττητη στην φετινή Euroleague.

Βίρτους Μπολόνια-Μιλάνο 86-79

Στο Ιταλικό ντέρμπι η Μπολόνια φιλοξένησε την Αρμάνι του Έτορε Μεσίνα, με την Βίρτους να βάζει στόχο την παραμονή στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας και την ομάδα από την Λομβαρδία να έχει σκοπό να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Το σύνολο του Λούκα Μπάνκι δεν ξεκίνησε ιδανικά μένοντας πίσω στην πρώτη περίοδο με με πέντε πόντους και σκορ 26-21. Βέβαια όλα αυτά ανατράπηκαν στο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να καλύπτουν τους πέντε πόντους και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα ίδιο με των αντιπάλων τους στην πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο μέρος η Βίρτους Μπολόνια άντεξε σε όλες τις πιέσεις των παικτών του Μεσίνα και διατήρησε την διαφορά που έχτιζε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, έχοντας ως κορυφαίους τους Αμπάς και Σενγκέλια με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 86-79, φτάνοντας τις έξι νίκες στην φετινή Euroleague.//ΓΡ.