Μήτογλου και Σλούκας τον “έσωσαν” από τα λάθη του

Με τον Έλληνα φόργουορντ να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, οι Παναθηναϊκός επικράτησε της Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ με 73-71 με τους “πράσινους” να ανεβαίνουν σταδιακά στον βαθμολογικό πίνακα της Euroleague με τέσσερις νίκες και ισάριθμες ήττες.

Ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε την Ζάλγκιρις Κάουνας στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Euroleague, με τους “πράσινους” να θέλουν την νίκη για να έρθουν πιο κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Το “τριφύλλι” είχε κολλήσει για τρία λεπτά με την έναρξη, αλλά ο Ντίνος Μήτογλου προσπάθησε να δώσει ώθηση στους συμπαίκτες του. Οι Λιθουανοί είχαν αντίστοιχα προβλήματα στο σκοράρισμα με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-13 υπέρ της Ζαλγκίρις.

Στην δεύτερη περίοδο οι “πράσινοι” δεν βελτίωσαν την άμυνα τους, καθώς δέχτηκαν αρκετά τρίποντα από τους παίκτες του Μακσβίτις έχοντας αρκετά κενά. Στην επίθεση οι παίκτες του Αταμάν έφτασαν σε ένα σημείο να μπορούν να σκοράρουν με την έλευση του Λούκα Βιλντόζα, καθώς όσο ο Σλούκας έμενε στο παρκέ, οι φιλοξενούμενοι το έκλειναν τον διάδρομο ώστε να μην φτάσει σε εύκολους πόντους. Η Ζαλγκίρις αφού περιόρισε την δράση του Σλούκα, δεν ήταν ικανή ώστε να αφήσει εκτός επίθεσης των Βιλντόζα, με τον Αργεντινό να έχει όλες τις λύσεις στην δημιουργία και όταν του ζητήθηκε εκτέλεσε με άνεση. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στους τρεις πόντους με 36-39 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν παρόμοια πλάνο και από τις δυο ομάδες, καθώς δεν είχε άμεσες επιλογές στο τρανζίσιον και λιγοστές ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς. Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να βγουν δυναμικά στην επίθεση με τα λάθη των Λιθουανών να έχουν αντίκτυπο στην εικόνα της ομάδας του Μακσβίτις. Ο Παναθηναϊκός έδωσε απαντήσεις με τον Μήτογλου να επιστρέφει στο παρκέ με όρεξη να σκοράρει και να βοηθήσει στην άμυνα. Το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου να είναι 53-52 και το “τριφύλλι” να έχει πραγματοποιήσει μια μικρή ανατροπή.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Ζαλγκίρις είχε ως μόνιμη απειλή τον Σμιτς και τον Μπουτκεβίτσιους έχοντας ένα μικρό προβάδισμα πόντων σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Ο Σλούκας πέρα από τους 13 πόντους που είχε πετύχει, ήταν από τους παίκτες που είχε τα περισσότερα λάθη με τους Λιθουανούς να τον περιορίζουν. Ο Εργκίν Αταμάν με τις κινήσεις του κρατούσε τον Λεσόρ στο παρκέ σε μια κίνηση, ώστε να περιορίσει επιθετικά στο ζωγραφιστό την ομάδα του Μακσβίτις. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε μετά από συνεχόμενες σκληρές άμυνες και με τους δυο προπονητές να παίζουν παιχνίδια σκοπιμότητας με το σκορ να λήγει στο 73-71 και τον Παναθηναϊκό να φτάνει στις τέσσερις νίκες στην φετινή Euroleague πλησιάζοντας στα ψηλά στρώματα της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-39,53-52, 73-71

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα, Γκάι, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας, Γκραντ, Ναν, Λεσόρ, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Μαντζούκας

Ζαλγκίρις Κάουνας (Κάζις Μακσβίτις): Έβανς, Μήτρου – Λονγκ, Λεκαβίτσιους, Χέιζ, Γκιεντράιτις, Σμιτς, Μπιρούτις, Ντίμσα, Λαβρινοβίτσιους, Μάνεκ, Μπουτκεβίτσιους, Ουλανόβας