Ο Μονέκε έκρινε το ντεμπούτο του Ιβάνοβιτς

Με ένα επιθετικό ριμπάουντ και δύο βολές στα 1,1” πριν το φινάλε, ο Νιγηριανός φόργουορντ έδωσε τη νίκη με 84-83 στην Μπασκόνια επί της Παρτίζαν στην “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα”, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η γιορτή για την απόσυρση της φανέλας του Λουίς Σκόλα και η επιστροφή του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο της ομάδας, ώθησαν τους Βάσκους στην επιστροφή στις νίκες, έπειτα από πέντε συνεχόμενες ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Στο 2-4 πλέον η Μπασκόνια, όσο και η Παρτίζαν, που έχασε από τον μέχρι πρότινος προπονητή του Ερυθρού Αστέρα.

Πολύ καλό παιχνίδι στη Βιτόρια, ανάμεσα σε δύο ομάδες που πρόσφεραν σκορ και θέαμα, κάτι που είχαν και την περσινή σεζόν στη συνάντησή τους στο ίδιο γήπεδο. Από τα πρώτα λεπτά η παραγωγικότητα ήταν σε υψηλά επίπεδα, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 29-23 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με συνεχόμενους πόντους του Τρίσταν Βούκτσεβιτς, που έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση. Ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 15-0 και πήραν διαφορά εννέα πόντων (38-29), 4:29 πριν το ημίχρονο, με πρωταγωνιστή τον Μίλερ-ΜάκΙνταϊρ, που είχε μεγάλη συνεισφορά σε πόντους, ριμπάουντ και ασίστ.

Εντελώς διαφορετικό το σκηνικό της αναμέτρησης στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η Παρτίζαν ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε κεφάλι στο σκορ με καλάθια των Γιάραμαζ, ΛεΝτέι και Άντζουσιτς. Το 51-42 της Μπασκόνια στο 22′, έγινε 61-55 για τους Σέρβους στο 26′, με επιμέρους 19-4. Η περίοδος έκλεισε στο 66-63 για τους φιλοξενούμενους με πέντε συνεχόμενους πόντους στο φινάλε από τους γηπεδούχους.

Κάπως έτσι, το τελευταίο κομμάτι του αγώνα απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και τα δευτερόλεπτα να είναι δραματικά. Ο Μονέκε έδωσε προβάδισμα στην Μπασκόνια με 82-80 στα 58 δευτερόλεπτα και ο Νάναλι με καλάθι και φάουλ έκανε το 83-82 υπέρ της Παρτίζαν. Με 11 δευτερόλεπτα να απομένουν οι γηπεδούχοι έψαχναν το νικητήριο καλάθι. Ο Μίλερ-ΜάκΙνταϊρ αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, ο Μονέκε πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ στα 1,1” πριν το τέλος. Ευστόχησε και στις δύο και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 48-42, 63-66, 84-83