Η Βιλερμπάν… έσπασε το ρόδι με ανατροπή

Το σύνολο του Ποτσέκο πανηγύρισε το πρώτο “ροζ φύλλο” στην Euroleague, καθώς επικράτησε της Ζαλγκίρις με τελικό σκορ 91-88 στην “Zalgirio Arena” για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης. Πρωταγωνιστής του ματς ο Γάλλος Φόργουορντ (19π.) που σημείωσε τους τελευταίους εννέα πόντους της ομάδας του.

Ο αγώνας:

Υψηλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα, με τους Λιθουανούς να ήταν… ορεξάτους από την περίμετρο. Το σύνολο του Μακσιβίτις, με μπροστάρη το Κίναν Έβανς, απέκτησε ένα προβάδισμα στο +9 (21-12, 4′).  Οι Γάλλοι, ωστόσο, ισορρόπησαν το ρυθμό του αγώνα. Με τους Καμπαρό και Μάικ να αποτελούν αξιόπιστες λύσεις, μείωσαν στους τέσσερις (28-24, 9′) για το σύνολο του Πότσεκο.

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε φρενήρης και στην δεύτερη περίοδο. Η Ζαλγκίρις κρατούσε το προβάδισμα έστω και οριακά (37-35, 13′). Με την παρουσία του Ντίμσα στο παρκέ, το σύνολο του Μακσβίτις συνέχιζε να… ζωγραφίζει στην “Zalgirio Arena“. Oι Γάλλοι, έχοντας σε καλή βραδιά τους Φαλ και Σκοτ Μάικ, είχαν τις απαντήσεις και παρέμεναν κοντά στο σκορ (48-46, 18′). Τα διαδοχικά τρίποντα των Έβανς και Λι διαμόρφωσαν το 56-50 ενός ιδιαίτερα παραγωγικού πρώτου μέρους.

Ο Ντίμσα με ζεστό χέρι, έχοντας 4/4 τρίποντα, κρατούσε σε θέση οδηγού την Ζαλγκίρις, δίνοντας προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα (71-61, 25′). Με τον Λιθουανό σε τρομερή παραγωγική βραδιά (21π. 5/5 τρ.) και τον Έβανς άξιο συμπαραστάτη, οι Λιθουανοί πετούσαν… φωτιές στο επιθετικό κομμάτι. Ωστόσο, το σύνολο του Ποτσεκό είχε τα ψυχικά αποθέματα και έβρισκε τις λύσεις με τον Ντε Κολό και Μάικ. Η τρίτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους στο +8, 80-72 σε ένα άκρως παραγωγικό παιχνίδι.

Οι Γάλλοι στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με ένα 6-0 σερί πλησίασαν στους δυο (80-78, 33′). Στην επιθετική εξίσωση των γηπεδούχων και “κλειδί” του αγώνα ήταν ο Ουλάνοβας. Ο έμπειρος φόργουορντ κράτησε όρθιους τους γηπεδούχους με τέσσερις συνεχόμενους πόντους (86-80). Ωστόσο, το φινάλε του ματς… δεν ήταν για καρδιακούς. Ο Καμπαρό με επτά συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα 19” πριν το τέλος για το σύνολο του Ποτσέκο. Ο Έβανς αστόχησε στην τελευταία επίθεση, ενώ ο Καμπαρό με ψυχραιμία από την γραμμή της φιλανθρωπίας, υπέγραψε την πρώτη νίκη για τους Γάλλους.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 56-50, 80-72, 88-91

Ζαλγκίρις Κάουνας (Κάζις Μακσβίτις): Έβανς 19 (4/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2, Λεκαβίτσιους 6, Χέις 7, Γκεντράιτις, Σμιτς 5 (5 ριμπάουντ), Μπιρούτις 11 (4 ριμπάουντ), Μπούτκα, Ντιμσά 21 (5/8 τρίποντα), Μάνεκ 2, Μπουτκεβίτσιους 2, Ουλάνοβας 14.

Βιλερμπάν (Τζιανμάρκο Ποτσέκο): Σκοτ 12, Λι 6 (2/2 τρίποντα), Καχούντι 6 (3 ριμπάουντ), Λοβέρν 13 (5 ριμπάουντ), Καμπαρό 19 (6 ριμπάουντ), Νταλό, Τζάκσον 3, Ντε Κολό 13, Φαλ 15 (5 ριμπάουντ), Λάιτι 2, Εντιαγέ, Τζάκσον 2.//ΓΓ