Η Μονακό πέρασε από το Μιλάνο | Συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν οι “νυχτερίδες”

Με τον Μάικ Τζέιμς να κάνει… όργια, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς κέρδισε την αντίστοιχη του Μεσίνα με 72-66 και συνέχισε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Η Βαλένθια, δυσκολεύτηκε κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε με 79-71 και έφτασε τις πέντε νίκες στα έξι παιχνίδια.

ΜΙΛΑΝΟ – ΜΟΝΑΚΟ 66-72

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Μιλάνο, η οποία νωρίς πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων. Οι γηπεδούχοι, παρά την σταδιακή άνοδο της Μονακό, δεν έχασε ποτέ τα ηνία και έκανε το 13-6 με καλάθι του Σιλντς. Ντιαλό και Λόιντ, σκόραραν για τους Γάλλους, οι οποίοι μείωσαν στους 5, 18-13 με το τέλος της περιόδου. Με πόντους τον Κορνελί, Ζαϊτέ και Τζέιμς, οι Μονεγάσκοι μείωσαν ακόμα περισσότερο, 24-20. Ο Μάικ Τζέιμς άρχισε να βρίσκει ρυθμό και με νέο τρίποντο ισοφάρισε σε 28-28 στο 17′. Οι δύο ομάδες πηγαίναν χέρι χέρι στο σκορ, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που έκλεισε στο 37-35 υπέρ της Μιλάνο με καλάθι του Σιλντς και βολή του Χάινς.

Με τρομερή άμυνα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Μονακό, η οποία έτρεξε ένα 6-0 σερί και προηγήθηκε με 4, 41-37. Οι φιλοξενούμενοι, κρατούσαν το προβάδισμα με τους Τζέιμς και Μπλόσονγκειμ για το 47-46. Οι δύο τους, ήταν εξαιρετικοί και η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έκλεισε την περίοδο στο συν 4, 52-48. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με την Μονακό να κάνει το 59-55 με βολές του Μοτιεγιούνας. Ο Μέλι μείωσε στους 2, αλλά οι φιλοξενούμενοι με πόντους των Μπράουν και Τζέιμς έκαναν το 63-57. Η Μιλάνο επέστρεψε και με καλάθι του Σιλντς μείωσε στο πόντο, 67-66, 35” για το φινάλε. Ο Μάικ Τζέιμς με τεράστιο τρίποντο, έκανε το 70-66 στα 14,4”, ενώ έβγαλε και την άμυνα για το τελικό 72-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 37-35, 48-52, 66-72

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Λο 2 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Πόιθρες 6, Τονούτ 9 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Μέλι 6, Ρίτσι, Φλακαντόρι, Χολ 15 (3), Σιλντς 17 (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Μίροτιτς 9 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Χάινς 2 , Φόγκτμαν (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 3 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη) , Λόιντ 4 (3 ριμπάουντ), Μπλόσομγκεϊμ 8 (2) , Μπράουν 8 (3 ριμπάουντ), Ντιαλό 13 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) , Κορνελί 3 (1), Τζαϊτέ 2 (3 ριμπάουντ) , Μοτιεγιούνας 6 (4 ριμπάουντ), Στραζέλ, , Χολ 4 (3 ριμπάουντ) , Τζέιμς 21 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ – ΆΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 79-71

Πολύ νευρικό ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού για τις δύο ομάδες, οι οποίες ήταν ιδιαίτερα νευρικές και άστοχες. Οι “νυχτερίδες” ήταν μπροστά στο σκορ με 10-9 στο 6′ με βολές του Οτζελέγιε, Ολίντε και Τόμας σκόραραν δίνοντας προβάδισμα στην Άλμπα, 12-14, αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 3-0 κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν 3, 15-14. Στη δεύτερη περίοδο, ο ρυθμός έγινε αρκετά γρήγορος. Οι δύο ομάδες, έγιναν πιο παραγωγικές. Αυτός ο ρυθμός, παρόλο που… εξυπηρετούσε την Βαλένθια, δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο 41-39. Ο Οτζελέγιε έβαλε 11 και ο Τζόουνς 8 για τις “νυχτερίδες”, ενώ για την ομάδα από το Βερολίνο 13 είχε ο Τόμας και 10 ο Ολίντε.

Καρμπόν με το πρώτο, ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες, ήταν και πάλι νευρικές και άστοχες, μη μπορώντας να βρουν ρυθμό. Η Βαλένθια, με τους Χάρπερ και Γιόβιτς πήρε διαφορά 6 πόντων, 55-49 στο 28′. Τόμας και Πρότσιντα έκαναν το 55-55 με ένα 6-0 σερί, με τις “νυχτερίδες” να κλείνουν το δεκάλεπτο στο συν 2, με 2 βολές του Γιόβιτς. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Άλμπα είχε αποφασίσει να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους και με τρίποντο του Στέρλινγκ Μπράουν για το 62-61 στο 33′. Οι φιλοξενούμενοι με τον Μπράουν να οργιάζει, προηγήθηκε με 4, 67-63 στο 36′. Η Βαλένθια αντέδρασε και με ένα 9-0 σερί (5 του Ντέιβις, 3 του Οτζελέγιε, 2 του Χάρπερ) πήρε και πάλι το προβάδισμα, 72-67 στο 38′ αγκαλιάζοντας τη νίκη. H ομάδα του Μουμπρού, έχοντας ψυχραιμία και πήρε την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 79-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 41-39, 56-54, 79-71.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 11 (1/5 τρίποντα), Πουέρτο 4, Ρόιβερς 5, Πραντίγια 2, Τζόουνς 10 (3/6 δίποντα), Φεράντο, Ίνγκλις 6 (4 ριμπάουντ), Γιόβιτς 6 (3 ριμπάουντ), Τουρέ 2, Ρόμπερτσον, Ντέιβις 14 (2 ριμπάουντ), Οτζελέγε 19 (7 ριμπάουντ)

ΑΛΜΠΑ (Γκονζάλες): Μπράουν 19 (3/7 τρίποντα), Πρόσιντα 5, Σπανιόλο 2, Ντίλοου 4, Μάτισεκ, Σνάιντερ 3, Τόμας 16 (3 ριμπάουντ), Νίκιτς, Ολίντι 10 (7 ριμπάουντ), Κουμάτζι, Τίμαν 8 (5 ριμπάουντ), Μπιν 4