“Μπλόκο” Παπαγιάννη στον Ολυμπιακό

Οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν πίσω με 16 πόντους διαφορά, έβγαλαν αντίδραση, έφεραν το ματς στην ισοπαλία λίγο πριν το φινάλε, όμως γνώρισαν την ήττα από την Φενέρμπαχτσε στην Πόλη με 79-77 για την 6η “στροφή” της Euroleague.

Η Φενέρμπαχτσε πραγματοποίησε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός βρήκε την ψυχολογία να ανατρέψει τον αγώνα, όμως στο τέλος οι λεπτομέρειες ήταν υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία επικράτησε με 79-77.

Πλέον, οι “ερυθρόλευκοι” έπεσαν στο 3-3, ενώ οι Τούρκοι ανέβηκαν στο 5-1 έχοντας τέσσερις νίκες στην έδρα τους. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 15 πόντους έχοντας 3/3 δίποντα και 3/5 τρίποντα, ενώ οι Πειραιώτες στηρίχθηκαν περισσότερο στον… μοιραίο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά των Άλεκ Πίτερς, Αϊζέια Κέιναν και Κώστα Παπανικολάου.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή της τον Πιέρ, ο οποίος ευστόχησε σε τρία τρίποντα μέσα σε… φρενήρη ρυθμό, προηγήθηκε με 11-1 (3′) και ανάγκασε τον κόουτς Μπαρτζώκα να καλέσει το πρώτο time out της βραδιάς. Ο Ολυμπιακός έβγαλε μικρή αντίδραση με ενέργειες του Πίτερς και του Κέιναν, μειώνοντας στο 13-6 (5′), όμως οι Τούρκοι ανέβασαν ξανά “στροφές”. Ο Καλάθης με εξαιρετική δημιουργία και άμυνα, αλλά και ο Παπαγιάννης με δυο καρφώματα, έδωσαν πάλι “νταμπλ σκορ” (22-11, 7′) στους γηπεδούχους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +15 (29-14) για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία έδειχνε να κυριαρχεί.

Η έλευση του Γκος στο παρκέ για τους “ερυθρόλευκους”, έφερε αγωνιστική βελτίωση για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και παράλληλα τη διαφορά στους 11 πόντους (31-20, 12′) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως η Φενέρ βρήκε τις λύσεις και με το τρίποντο του Γουίλμπεκιν ανέβηκε ξανά στο +16 (36-20, 14′). Οι Πειραιώτες άνοιξαν το roation τους και με πρωτεργάτες τους Μπραζντέικις και Μιλουτίνοφ, μείωσαν αισθητά (39-28, 17′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το “πάνω χέρι” και “έκλεισαν” το πρώτο ημίχρονο στο +13 (46-33) με καλάθι του Μότλεϊ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στην τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστές του τους Πίτερς, Κέιναν και την άμυνά του, “έτρεξε” ένα μικρό σερί και έφερε τη διαφορά στους 5 πόντους (48-43, 24′). Ο Παπανικολάου έδωσε πολύτιμη βοήθεια και στις δυο μεριές του γηπέδου, δίνοντας… νέα ομορφιά στο ματς. Ο Πίτερς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της Φενέρ στη ρακέτα και στο φινάλε του δεκαλέπτου, ο Κέιναν με εύστοχο τρίποντο, έφερε το ματς στον πόντο (58-57).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σκληρές “μάχες” εκατέρωθεν κοντά και μακριά από τη ρακέτα. Ο Γκος με δυο βολές και μία ασίστ στον Μιλουτίνοφ, έδωσε ενέργεια και σκορ στους φιλοξενούμενους που είχαν συνεχώς το ματς στον πόντο (62-61, 33′). Οι Τούρκοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεσή τους με τους Μαντάρ και Ντόρσεϊ, όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει στην άμυνά του και με πρωταγωνιστές τους Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ, ήρθε η πρώτη ισοπαλία στο ματς σε κομβικό σημείο (71-71, 37′).

Ο Παπαγιάννης ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο, όμως ο Γκος απάντησε… με το ίδιο νόμισμα (74-74, 38′). H άμυνα της Φενέρ βελτιώθηκε, ο Παπαγιάννης πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και έτσι ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε δύσκολη θέση, όμως ο Πίτερς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, μειώνοντας στο καλάθι (79-77, 39′). Οι γηπεδούχοι δεν ευστόχησαν και πλέον έμενε μία επίθεση για τους Πειραιώτες, προκειμένου να πάρουν μεγάλο “διπλό” στην Κωνσταντινούπολη. Ο Γκος προσπάθησε να… κλέψει τη νίκη για τον Ολυμπιακό, όμως η μπάλα… δεν του έκανε το χατίρι, ο Μιλουτίνοφ δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα με “τιπ” στο καλάθι και έτσι οι “ερυθρόλευκοι” γνώρισαν την ήττα με 79-77 στην “Ούλκερ Σπορτ Αρένα”.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 10 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 7 (1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Χέιζ 9 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πιερ 14 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Γκούντουριτς 4 (2/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 8 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Καλάθης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάνταρ 6 (2/3 δίποντα), Σεστίνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/1 δίποντο, 0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 13 (2/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Κάναν 15 (3/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης, Φαλ 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 7 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές), Πίτερς 19 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 23/33 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 12/14 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/35 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 14/20 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 7 επιθετικά), 22 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη.