Η Μπασκόνια πήρε το… θρίλερ με Ερυθρό

Οι Βάσκοι έκαναν τα εύκολα… δύσκολα στο τέλος, καθώς απώλεσαν μια διαφορά δέκα πόντων, αλλά επικράτησαν (87-85) της ομάδα του Σφαιρόπουλου, χάρη στις εύστοχες βολές του Σεντεκέρσικις. Αστόχησε στην τελευταία επίθεση ο πρώην παίκτης των Ισπανών, ο Ρόκας Γκιεντράιτις.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της Μπασκόνια στην αναμέτρηση, καθώς έτρεξε ένα επι μέρους 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Οι Ισπανοί συνέχισαν την άριστη κυκλοφορία της μπάλας, σουτάροντας με υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Έτσι, το σύνολο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς με οδηγούς τον Μαρίκνοβιτς και τον Σεντεκέρσκις “συντηρούσε” τη διαφορά στους επτά πόντους (15-8). Αρχικά, η παρουσία του Μπολόμποι “έδωσε” πνοή στους φιλοξενούμενους μειώνοντας στους δυο (20-18), αλλά με δυο τρίποντα των Ρογκαβόπουλου και Μονέκε, οι Ισπανοί έκαναν ένα 6-0 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 26-18.

Όπως έκλεισε την πρώτη περίοδο, έτσι και άρχισε η επόμενη για τους Βάσκους, δηλαδή με δυο σερί τρίποντα, από τους Χάουαρντ και Ρογκαβόπουλο. Με τον Αμερικανό “χαρισματικό” σκόρερ, οι Ισπανοί “έχτισαν” διψήφια διαφορά (39-28), την ώρα που ο Ερυθρός ήταν “εκνευριστικά” άστοχος από την περίμετρο (3/12 τρ.) Στην επιθετική… ραψωδία των Βάσκων μπήκε και ο Μόνεκε, ο οποίος με την ενέργεια του έδωσε άλλη πνοή και κρατούσε μάλιστα την διαφορά σε διψήφια μεγέθη (52-39). Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Σφαιρόπουλου, ήταν να κάνει ένα 4-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και να ρίξει την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (52-43).

Στην τρίτη περίοδο, οι δυο ομάδες έδωσαν περισσότερη έμφαση στην άμυνα τους, με το ρυθμό να βολεύει τους φιλοξενούμενους, καθώς η η διαφορά ήταν στους έξι πόντους (55-49, 25′). Η ομάδα του Σφαιρόπουλου, “συνέχιζε” την ασφυκτική της άμυνα και σε συνδυασμό με την αστοχία των Βάσκων, έριξε την απόσταση στους τρεις, με το Μπολομπόι να είναι το σημείο αναφοράς για τους Σέρβους (62-59). Ο ΜακΙντάιρ και ο Σεντεκέρσκις κράτησαν το ισπανικό προβάδισμα στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου (67-62), τη στιγμή που ο Ερυθρός είχε το μομέντουμ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια ξαναβρήκε το… όπλο της από την περίμετρο. Ο Ρογκαβόπουλος, έκανε την αρχή με πέντε σερί πόντους. Τη σκυτάλη πήρε ο Σεντερκέσκις, ο οποίος έδωσε άλλη ενέργεια στο κρίσιμο σημείο, ενώ το οριστικό… χτύπημα έδωσε ο Χάουαρντ με τρίποντη βόμβα, που έστειλε την διαφορά σε διψήφια μεγέθη (81-71, 37′). Ωστόσο, το σύνολο του Σφαιρόπουλου, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα…, “σουλούπωσε” την άμυνα του και με ένα 8-0 σερί, έστειλε την διαφορά στους δυο (84-82), 22” πριν το τέλος. Ο Γκιεντράιτις ως εκείνη την στιγμή, “πλήγωνε” την πρώην του ομάδα, καθώς ήταν ο πρωταγωνιστής της σέρβικης αντεπίθεσης. Μάλιστα, ο Λιθουανός φόργουορντ με τρίποντο του έφερε το ματς στα ίσα, 10” (85-85) πριν την λήξη του αγώνα. O Σεντκέρσκις με 2/2 βολές έκανε το τελικό 87-85, ενώ αστόχησε στην τελευταία επίθεση ο… καυτός Γκιεντράιτις.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 52-43, 67-62, 87-85

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 17 (5/7 τρίποντα), Ραϊέστε, Κιόζα 2, Σεντεκέρσκις 18 (3/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 9 (2/7 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 4 (1/5 σουτ, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Ντίεθ 2, Ρογκαβόπουλος 14 (4/6 τρίποντα), Ντιόπ, Κότσαρ 6, Μονέκε 15 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς 2, Τεόντοσιτς 13 (3/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Νταβίντοβατς, Μίτροβιτς 8 (4/11 δίποντα, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λάζιτς 9 (1), Τόμπι 55, Μπολομπόι 14 (2), Νέντοβιτς 7 (0/4 τρίποντα), Γκεντράιτις 24 (4/6 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντος Σάντος 3 (1).