Ανατροπή και επιστροφή στις νίκες για την Μπασκόνια

Μετά την ήττα από την Μονακό, οι Βάσκοι πήραν τη νίκη στην 11η αγωνιστική επί της Βαλένθια με σκορ 98-84, φτάνοντας στις έξι νίκες στην φετινή σεζόν της Euroleague.

Οι “νυχτερίδες” φιλοξένησαν στην έδρα τους την Μπασκόνια σε ένα ισπανικό ντέρμπι για την 11η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, κόντρα σε αυτή του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, κάνοντας επί μέρους 12-7 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με τον Τζόουνς και Ίνγκλς να είναι οι πρώτοι σκόρερ της. Η απάντηση της Μπασκόνια ήρθε με τον Σεντεκέρσκις, με τους Βάσκους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο 21-20 και ένα πόντο πίσω στο σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο, η Βαλένθια έδειξε τις επιθετικές της αρετές, με τον Ντέιβις να κάνει ότι θέλει μέσα στη ρακέτα και τους παίκτες της Μπασκόνια να έχουν κακές αμυντικές τοποθετήσεις στα μέσα της περιόδου. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου βρήκε πόντους χωρίς να μειώσει τη διαφορά, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με οκτώ πόντους, για το 52-44.

Στην τρίτη περίοδο, οι Βάσκοι με μπροστάρη τον Μάρκους Χάουαρντ ξέσπασαν ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ τους, με τον Κοστέλο να μπαίνει στην εξίσωση, με τον Μονέκε να απέχει αρκετά από τον καλό του εαυτό. Οι παίκτες της Βαλένθια δεν εκμεταλλεύτηκαν τα ρήγματα στους αιφνιδιασμούς, με την εντολή του Μουμπρού να μην γίνεται πράξη. Το σύνολο του Ιβάνοβιτς έριξε τη διαφορά στους τρεις, κλείνοντας το σκορ στο 70-67 με την ισπανική αναμέτρηση να γίνεται… ντέρμπι και την τελευταία περίοδο να κρίνει τα πάντα.

Σε αυτήν, η Μπασκόνια έκανε την ολική ανατροπή με τον Χάουαρντ να συνεχίζει ακάθεκτος πίσω από την γραμμή των 6.75μ., εκτοξεύοντας την διαφορά της απέναντι στις “νυχτερίδες” με τους Οτζελέγιε και Τζόουνς να είναι αυτοί που να σώζονται από την κακή απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Μαυροβούνιου προπονητή έκαναν την απόλυτη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, έχοντας συνολικά 64 πόντους, με τους γηπεδούχους να μένουν χαμηλά με 32 στο ίδιο χρονικό διάστημα. Το τελικό 98-84 βάζει την Μπασκόνια σε τροχιά play-off, με τη Βαλένθια να μένει στην ισοβαθμία με την Παρτιζάν, την Εφές, την Μπάγερν και την Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 52-44, 70-67, 98-84

Βαλένθια (Άλεξ Μουμπρού): Χάρπερ 12 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Κλαβέρ 4, Πουέρτο, Ρέουβερς 5 (1), Λόπεθ – Αροστέγκι 9 (1/4 τρίποντα), Τζόουνς 13, Ίνγκλις 8 (6 ριμπάουντ), Τουρέ 3, Ρόμπερτσον 1, Ντέιβις 13, Οτζελέγιε 16 (2).

Μπασκόνια (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 24 (6/14 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Μάνιον, Ραϊέστε, Κιόζα, Σεντεκέρσκις 9 (5 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 14 (3/8 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 11 (10 ασίστ, 3 λάθη), Ντιέθ 3 (1), Ντιόπ, Κότσα 9 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κοστέλο 9, Μονέκε 19 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής στην Euroleague: