Λύγισε στην παράταση ο Παναθηναϊκός

Μετά από ένα ματς με σκληρές “μάχες”, το οποίο οδηγήθηκε στο “έξτρα πεντάλεπτο”, το “τριφύλλι” γνώρισε την ήττα με 92-87 από την Παρτίζαν για την 11η “στροφή” της Euroleague.

Αν και βρέθηκε στο +10 περίπου 5 λεπτά πριν το φινάλε στην… καυτή “Stark Arena”, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να επικρατήσει, με την Παρτίζαν να ανατρέπει το ματς με… μπροστάρη τον Κέβιν Πάντερ και τον Ζακ ΛεΝτέι μετά από τη βοήθεια της παράτασης. Πλέον, οι “πράσινοι” υποχώρησαν στο 6-5, ενώ οι Σέρβοι ανέβηκαν στο 5-6.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ζακ ΛεΝτέι, ο οποίος “σταμάτησε” στους 23 πόντους και τα 5 ριμπάουντ, ενώ για το “τριφύλλι” διακρίθηκε ο Κέντρικ Ναν, ο οποίος είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και αρκετές εναλλαγές στο σκοράρισμα. Με πρωτεργάτες του τους Γκριγκόνις και Γκραντ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12-7 (4′). Οι “πράσινοι” είχαν το “πάνω χέρι” στα πρώτα λεπτά, όμως η Παρτίζαν… ανέβασε στροφές και με τις ενέργειες των Ντόζιερ, Καμπόκλο και Αβράμοβιτς, έφερε τη διαφορά στον πόντο (18-18, 9′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το “τριφύλλι” να έχει ισχνό προβάδισμα (20-21), με τον Μπαλτσερόφσκι να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε με την ίδια συγκέντρωση και στις δυο μεριές του γηπέδου και στη δεύτερη περίοδο. Οι Ναν και Μπαλτσερόφσκι με ατομικές ενέργειες, ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (24-32, 15′). Οι Σέρβοι βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Με ενέργειες των ΛεΝτέι και Ντόζιερ, η Παρτίζαν βρήκε σκορ και στη συνέχεια μείωσε στο καλάθι (36-38, 18′) με ένα φοβερό κάρφωμα του Σμαϊλάγκιτς. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν “βραχεία κεφαλή” στο σκορ (39-38).

Η Παρτίζαν μπήκε δυναμικά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με πρωτεργάτες της τους Νάναλι, Ντόζιερ και Σμαϊλάγκιτς, προηγήθηκε με πέντε πόντους (45-40, 23′). Μετά από ένα διάστημα… αφλογιστίας, οι “πράσινοι” βρήκαν σκορ από τους Γκραντ και Λεσόρ, μειώνοντας στο καλάθι (50-48, 28′). Ο ΛεΝτέι ήταν… ασταμάτητος για τους γηπεδούχους, όμως το “τριφύλλι”… έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (54-56) μετά από καλάθι του Μήτογλου.

Ο Παναθηναϊκός με συγκέντρωση και ένα… ξέσπασμα, “έτρεξε” ένα 8-0 σερί (54-64, 32′) με πρωτεργάτες του τους Γκριγκόνις, Λεσόρ και Ναν, μπαίνοντας έτσι σε θέση “ισχύος”, όμως η Παρτίζαν απάντησε με ένα δικό της 5-0 (59-64, 34′) με ενέργειες των Ντόζιερ και Καμπόκλο. Ο Κέντρικ Ναν με ένα επιθετικό… κρεσέντο και ο Λεσόρ με ένα καλάθι μετά από ριμπάουντ, έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (61-71, 36′). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις μέσω των ΛεΝτέι, Πάντερ και Καμπόκλο, μειώνοντας άμεσα στους 5 πόντους (68-73, 38′). Ο Γκραντ με ένα πολύ δύσκολο σουτ τριών πόντων έδωσε… ανάσα στους “πράσινους” (73-78, 39′), όμως ο Πάντερ απάντησε με σουτ τριών πόντων μπροστά στον Λεσόρ. Oι “πράσινοι” έχασαν την επίθεσή τους, ο Πάντερ ισοφάρισε (78-78), όμως ο Γκραντ αστόχησε και έτσι έδωσε ευκαιρία στους Σέρβους να πάρουν τη νίκη. Ο Αμερικανός γκαρντ του “τριφυλλιού” έκλεψε την μπάλα από τον Πάντερ, ο Γκριγκόνις δεν πρόλαβε να σουτάρει εγκαίρως και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 78-78.

Το σύνολο του “Ζοτς” μπήκε… ζεστό στο “έξτρα πεντάλεπτο” και “έτρεξε” ένα επιμέρους σκορ 8-2 (86-80, 43′) με… μπροστάρηδες τους Ντόζιερ και Πάντερ. Ο Ναν με ένα σουτ τριών πόντων και ο Λεσόρ με μια βολή, έφεραν το ματς στους 4 πόντους (88-84, 44′), όμως ο ΛεΝτέι με ένα κάρφωμα έβαλε… τέλος στα όνειρα των “πρασίνων”. Ο Πάντερ ήταν εύστοχος από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” και έτσι η Παρτίζαν επικράτησε με 92-87 στην παράταση στη “Stark Arena”.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78, 92-87 (παρ.)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 23 (8/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 5 (1), Πάντερ 13 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Σμάιλαγκιτς 7 (4 ριμπάουντ), Γιάραμαζ, Νάναλι 7, Άντζουσιτς 2 (8 ριμπάουντ), Ντοζίερ 16 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντασ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Πονίτκα, Καμίνσκι 5 (1), Καμπόκλο 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 7, Σλούκας 6 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γκραντ 14 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ναν 19 (5/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 16 (7/11 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 12 (2), Μήτογλου 13 (5/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Μαντζούκας.

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 30/48 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 14/18 βολές, 37 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 26/49 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 20/26 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη, 5 μπλοκ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής στην Euroleague: