Θρίαμβος για τον Ερυθρό με κομβικό Νέντοβιτς

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησε της Εφές με 97-83, φτάνοντας στις τέσσερις νίκες στη φετινή Euroleague, με τους Τούρκους να επιστρέφουν στη χώρα τους για να ετοιμαστούν για την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό.

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Euroleague, η Εφές ταξίδεψε στην Σερβία για την αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα του Έλληνα προπονητή. Οι “ερυθρόλευκοι” του Βελιγραδίου δεν άφησαν τους Τούρκους να κάνουν το παιχνίδι τους, φτιάχνοντας μικρό προβάδισμα στα πρώτα τρία λεπτά, με τους παίκτες του Τσαν να έχουν απαντήσεις κάνοντας κι εκείνοι προσπεράσματα. Το δίδυμο ΚλάιμπερνΛάρκιν ηγήθηκε στην πρώτη περίοδο. Το σκορ έκλεισε στο 22-21 με τους Σέρβους να έχουν ισχνό προβάδισμα.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Εφές έκανε ένα επί μέρους σκορ στο οποίο βασίστηκε για την συνέχεια της αναμέτρησης, με τους δυο Αμερικανούς να έχουν βασικό ρόλο στην επίθεση, αλλά στην εξίσωση μπήκε και ο Ντάουμ πετυχαίνοντας κρίσιμα τρίποντα για να ανοίξει την διαφορά της αναμέτρησης. Ο Σαμπάζ Νέιπιερ έκανε αρκετά λάθη στο χτίσιμο των επιθέσεων της ομάδας του Σφαιρόπουλου, με τον Νέντοβιτς να μένει ανενεργός και τον Μίτροβιτς να είναι αυτός που… κρατούσε τον Ερυθρό. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν το 49-40 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην τρίτη περίοδο, οι Σέρβοι είχαν καλύτερη εικόνα από τους Τούρκους, με τους Τεόντοσιτς και Νέντοβιτς να έχουν περισσότερες επιλογές. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού είχε “βρει το χέρι του” με 19 πόντους, σε σχέση με τους πέντε του πρώτου μέρους. Οι παίκτες της Εφές… κόλλησαν στην επίθεση, με τον Κλαίμπερν να βρίσκει σίδερο και τον Μπομπουά με τον Λάρκιν να μην έχουν την ίδια επιθετική διάθεση σε σχέση με αυτή του πρώτου μέρους. Με επί μέρους σκορ 29-21 στην τρίτη περίοδο, οι Σέρβοι έφτασαν στο 72-70 ανατρέποντας την διαφορά, προετοιμάζοντας το έδαφος για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Στη τελευταία περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας έκανε σερί 6-0 με την έναρξη, αναγκάζοντας τον Τσαν να καλέσει time-out για να… σώσει τους παίκτες τους από τα νύχια της ομάδας του Σφαιρόπουλου, καθώς είχαν μπει με τρομερή όρεξη για να κλείσουν το παιχνίδι. Προς το τέλος του παιχνιδιού το σύνολο του Τσαν δεν είχε τα αποθέματα να γυρίσει την αναμέτρηση, με τους Σέρβους να κάνουν ότι θέλουν μέσα στο παρκέ, φτάνοντας ακόμα και σε διψήφια διαφορά δυο λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης. Το τελικό σκορ ήταν 97-83 και… δικαίωσε τον Έλληνα τεχνικό, καθώς η ομάδα του γύρισε στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας στις τέσσερις νίκες σε 10 αγώνες στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 40-49, 72-70, 97-83

Ερυθρός Αστέρας (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς 2, Τεόντοσιτς 9 (2/6 τρίποντα), Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 19 (9/13 δίποντα, 1/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λάζιτς, Νέιπιερ 7 (1/4 τρίποντα), Τόμπι 5, Μπόλομποϊ 13 (5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 23 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/5 βολές), Γκεντράιτις 2, Ντος Σάντος 15 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ).

Αναντόλου Έφες (Ερντέμ Τσαν): Λάρκιν 21 (3/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπομπουά 13 (3/8 τρίποντα), Κλάιμπερν 17 (1), Τόμπσον 9 (0/4 τρίποντα), Χόλατζ, Οσμανί, Ντομ 10 (2), Γιλμάζ 6 (2), Τζόουνς 7 (10 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 μπλοκ).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής στην Euroleague: