Το Μαρούσι έβαλε τέλος στη μάχη της παραμονής (highlights)

H ομάδα του Νίκου Βετούλα έκανε τεράστιο βήμα σωτηρίας, καθώς επικράτησε με 99-73 του Απόλλωνα για την 19η αγωνιστική της Basket League και με το αποτέλεσμα αυτό δίπλωσε τις νίκες της επί του ουραγού της βαθμολογίας και αύξησε τη διαφορά της από τους Πατρινούς στις τρεις νίκες.

Ο πρώην τεχνικός του Απόλλωνα, Νίκος Βετούλας, έστειλε τους Πατρινούς με το 1,5 πόδι στην Elite League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Το Μαρούσι έφθασε σε μία πολύ σημαντική νίκη, με την οποία πήγε το ρεκόρ του στο 6-13, αφήνοντας το σύνολο του Γιάννη Χριστόπουλου στο 3-16, που βρίσκεται σε δυσμενή θέση, καθώς απέχει τρεις νίκες από τον προτελευταίο της βαθμολογίας και μάλιστα δεν έχει την ισοβαθμία υπέρ του.

Το Μαρούσι είχε ένα δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, κάτι που προήλθε από την πολύ καλή επιθετική του λειτουργία από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα σημείωσαν δώδεκα πόντους σε τρία αγωνιστικά λεπτά μετά το τζάμπολ, με τον Ραντούλιτσα να έχει τους επτά από αυτούς. Κάπως έτσι βρέθηκαν αρκετά νωρίς με προβάδισμα οκτώ πόντων (12-4). Ο Σέρβος σέντερ ήταν αυτός που πήγε τους γηπεδούχους και στο +9 (18-9, 7′). Ωστόσο, ο Απόλλων κατάφερε να επιστρέψει άμεσα, βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα με τους Μπλέιλοκ και Όσμπορν. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (22-21) το ματς, πριν ο Στασινός διαμορφώσει το 25-21 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου είχε το μομέντουμ του αγώνα από το φινάλε του δεκαλέπτου και στην αρχή της δεύτερης περιόδου κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι, προσπερνώντας για πρώτη φορά στο σκορ με τρίποντο του Σαλούστρου (28-27, 12′). Μάλιστα, στο 16′ οι Πατρινοί έφθασαν ακόμη και στο +6 (37-31), πετυχαίνοντας επτά συνεχόμενους πόντους και με τον Πέρκινς να τους δίνει το μεγαλύτερο προβάδισμά τους στο παιχνίδι. Ο Νικολαΐδης ήταν αυτός που έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης για το Μαρούσι και η ομάδα των βορείων προαστίων ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο, ούσα μπροστά στο σκορ με 46-43.

Πλέον, οι γηπεδούχοι είχαν ξανά στα χέρια τους τον έλεγχο του αγώνα και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονο, πήγαν στο +7 (50-43). Λίγο αργότερα, οι Τζούστον, Νικολαΐδης και Γιαννόπουλος υπέγραψαν ένα σερί 8-0 για την ομάδα του Νίκου Βετούλα, με το οποίο η διαφορά πήγε στους δεκατέσσερις πόντους (61-47) στα μισά της τρίτης περιόδου. Με τρίποντα των Κόουλμαν και Πέρκινς, ο Απόλλων μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό (64-55, 27′). Το Μαρούσι ξαναπήρε άμεσα διψήφια διαφορά, αλλά ο Όσμπορν πέτυχε τέσσερις μαζεμένους πόντους στο φινάλε του δεκαλέπτου και διαμόρφωσε το 69-61.

Οι Πατρινοί προσπάθησαν να κατεβάσουν τη διαφορά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο αυτό δεν το επέτρεψαν οι Στασινός και Κόζι, που με εύστοχα μακρινά σουτ κράτησαν τον Απόλλωνα σε απόσταση. Ο Αμερικανός γκαρντ και ο Ραντούλιτσα ήταν αυτοί που σφράγισαν τη νίκη για το Μαρούσι. Μετά το 78-67, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 11-0 και με τρία λεπτά να απομένουν για το φινάλε της αναμέτρησης, βρέθηκαν στο +22 (89-67), γράφοντας τον επίλογο της αναμέτρησης στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 46-43, 69-61, 99-73

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Κόζι 18 (4/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Χιλ 1 , Τζούστον 11 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ραντούλιτσα 17 (7/11 δίποντα, 3/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γιαννόπουλος 6 (4 ασίστ) , Στασινός 9 (2) , Μπόγρης 2, Μπρίσκο 8, 4 ασίστ, 4 λάθη, Νικολαΐδης 19 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γούνταρντ 8 (2), Ζαμπέλας

ΑΠΟΛΛΩN ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 22 (6/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Βησσαρίου, Γκιουζέλης , Πέρκινς 13 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη) , Μπράουν 14 (8 ριμπάουντ) , Μπλέιλοκ 7 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Όσμπορν 12 (8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα) , Σαλούστος 5 (1/4 τρίποντα)