Εμφατικό πέρασμα της ΑΕΚ από την Πυλαία (highlights)

Η “Ένωση” κυριάρχησε στο ντέρμπι “δικεφάλων” της 19ης αγωνιστικής της Basket League και κατάφερε να πιάσει στη βαθμολογία τον ΠΑΟΚ, φεύγοντας νικήτρια από την Πυλαία, έπειτα από τρία χρόνια, επικρατώντας των “ασπρόμαυρων” με 94-85.

Από το ξεκίνημα η αναμέτρηση στην Πυλαία είχε πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και μπορεί οι δύο ομάδες να μην μπήκαν καλά επιθετικά στην αρχή, όμως στη συνέχεια βελτίωσαν την παραγωγικότητά τους. Με δίποντο του Αγραβάνη και τρίποντο του Καράμπελα, η ΑΕΚ προσπέρασε με 9-7 στα μισά της πρώτης περιόδου. Μετά το 10-9 του ΠΑΟΚ, η “Ένωση” είχε ένα καλό διάστημα και στις δύο πλευρές του παρκέ, κάτι που έφερε επιμέρους 9-2 και το σκορ στο 18-12. Παρ’ όλα αυτά, οι Θεσσαλονικείς κυρίως με προσπάθειες του Τάουνς, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 23-22 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Παρόμοιο το σκηνικό του ματς και στη δεύτερη περίοδο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει και να κρατήσει το προβάδισμα αρκετή ώρα. Ο νεαρός Σωτηρίου έφερε τον ΠΑΟΚ στο +5 (36-31) στα μισά της πρώτης περιόδου, αλλά γρήγορα η ΑΕΚ προσπέρασε με τους Νάιτ και Κουζμίνσκας να διαμορφώνουν το 37-36. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 45-41 λίγο αργότερα, αλλά το προβάδισμά τους μειώθηκε στον πόντο με την ανάπαυλα του ημιχρόνου, έπειτα από τρίποντο του Νάιτ, που διαμόρφωσε το 45-44.

Το δεύτερο μέρος άρχισε πολύ καλά για τον ΠΑΟΚ, που πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και βρέθηκε στο +6 (50-44). Ο ΜακΡέι ισοφάρισε άμεσα το ματς για την ΑΕΚ στους 53 πόντους και η “Ένωση” κατάφερε να πάρει στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Κουζμίνσκας και Χόλινς, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 59-55. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 59-59, αλλά οι παίκτες του Ηλία Ζούρου κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με +6 (67-61). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν με… φόρα και πέτυχαν επτά συνεχόμενους πόντους με Κουζέλογλου και Χόλινς, για να βρεθούν στο +13 (74-61). Οι δυο τους με σερί εύστοχων βολών διαμόρφωσαν και το 78-63, έξι λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί κρίθηκαν όλα στην αναμέτρηση, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν είχε τον χρόνο, ούτε την ψυχολογία να επιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-44, 61-67, 85-94

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): Τάουνς 17 (7/11 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκίλμορ 5, ΜακΝις 2 (6 ριμπάουντ), Σχίζας 7, Φρίντρικσον 10 (8 ριμπάουντ), Τσιακμάς 2, Τσαϊρέλης 13 (4 ασίστ), Αρσενόπουλος, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου 5, Μίχαλακ 10, Άλστον 14 (8 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ 2, Αγραβάνης 8 (6 ριμπάουντ), Νάιτ 8 (5 ασίστ), Μόργκαν 2, ΜακΡέι 15 (6/10 δίποντα), Καράμπελας 10 (10 ασίστ), Πιλάβιος, Χόλινς 15, Νετζήπογλου 4 (6 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 4, Κουζμίνσκας 18 (6 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 8