Ήρθε με… φόρα από τη Μαδρίτη και ξέσπασε στον Κολοσσό (highlights)

Ο Εργκίν Αταμάν μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, βρήκε πολλούς πρωταγωνιστές και ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα των Ροδιτών με 96-73, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα ψηλός από το πρώτο δευτερόλεπτο. Ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα από νωρίς (8-6, 4′). Παρ’ όλα αυτά, ο Κολοσσός δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να… ξεφύγουν στο σκορ και έβρισκε πόντους με τους Σίτου και Πόλεϊ (19-14, 6′). Ο Μπαλτσερόφσκι είχε επίσης ξεκινήσει καλά, έχοντας τρία καλάθια από νωρίς. Δύο τρίποντα από τους Καμαριανό και Πόλεϊ έφεραν το ματς στον… πόντο (21-20, 8′). Ένα δύσκολο σουτ στο τελευταίο λεπτό από τον Περάντες έφερε το ματς στα ίσα (26-26) οδήγησε τις δύο ομάδες στους πάγκους του χωρίς κάποια να έχει το προβάδισμα.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 10-3 και ξέφυγαν γρήγορα στο +7 (36-29, 13′). Στον… επιθετικό χορό μπήκε και ο Παπαπέτρου, ο οποίος οδήγησε το “τριφύλλι” στο +11 (45-34, 17′). Οι Ροδίτες απάντησαν με ένα σερί 8-0, στο οποίο ο Πόλεϊ είχε τους πέντε, μειώνοντας εκ νέου στο -3 (45-42, 19′). Εν τέλει οι παίκτες του Αταμάν έκλεισαν το ημίχρονο με 6-0 και μετά από ένα τρίποντο του Μήτογλου πήγαν στα αποδυτήρια στο +9 (51-42).

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός πήγε ξανά στο +11 (53-42) δια χειρός Μαντζούκα, αλλά γρήγορα ο Περάντες μείωσε σε 53-45. Οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” όμως το ματς με ένα σερί 9-0. Με επτά πόντους του Καλαϊτζάκη και δύο του Μήτογλου, το “τριφύλλι” βρέθηκε στο +17 (62-45, 23′). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός βελτίωσε την παραγωγικότητά του, ωστόσο δεν μπόρεσε να κατεβάσει τη διαφορά. Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός επιθετικά και με έξι συνεχόμενους πόντους του Σλούκα έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +21 (79-58).

Κάπως έτσι το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία. Ο Παναθηναϊκός κατέβασε ταχύτητα, ο Εργκίν Αταμάν άνοιξε πολύ το ροτέισιον και πήραν μεγάλο χρόνο συμμετοχής αρκετοί παίκτες από το βάθος του πάγκου. Κάτι αντίστοιχο συνέβη και από την πλευρά του Κολοσσού. Μειώθηκε η παραγωγικότητα και των δύο ομάδων, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να φθάσουν τη μέγιστη τιμή της διαφοράς στο +24, με το 92-68 τρία λεπτά πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 51-42, 79-58, 96-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 9 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπαλτσερόφσκι 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκραντ 4 (6 ασίστ), Ναν 10 (2/3 τρίποντα, 4 λάθη), Ερνανγκόμεθ 8 (7 ριμπάουντ), Μωραΐτης 4, Σλούκας 11 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (2), Λεσόρ 4 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκριγκόνις 10 (3), Μήτογλου 13 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαντζούκας 4

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Πετρούπουλος, Χατζηνικόλας (3 ασίστ), Σίτου 19 (5 ριμπάουντ), Πόλεϊ 21 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Περάντες 19 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Γκάουντλοκ 3 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Κολοβέρος 5, Παπαγιάννης 4 (3 ριμπάουντ), Μπιλλής 1, Καμαριανός 7 (1), Παπαδάκης (1/4 τρίποντα)