Διπλή νίκη για το Λαύριο… (highlights)

Με ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και επιμέρους 48-26, το σύνολο του Κώστα Μέξα κατάφερε να επικρατήσει με 76-57 της Καρδίτσας για την 19η αγωνιστική της Basket League και να καλύψει τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου, κάνοντας τεράστιο βήμα παραμονής.

Τραγική εικόνα επιθετικά από την Καρδίτσα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και το Λαύριο ήταν εμφανώς καλύτερο και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 9-2 στο 4′, έπειτα από ένα σερί 7-0. Μόλις ένα εύστοχο σουτ για τους φιλοξενούμενους σε έξι αγωνιστικά λεπτά, όμως γρήγορα κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση με έξι συνεχόμενους πόντους, για το 9-8 στο 7′. Η αντεπίθεση των Θεσσαλών συνεχίστηκε με τον Δίπλαρο να τους βάζει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, διαμορφώνοντας με τρίποντο το 14-13 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Το σύνολο του Νίκου Παπανικολόπουλου κράτησε το προβάδισμα, αλλά μετά το 19-17, “ξύπνησε” η περιφέρεια του Λαυρίου και με 7-0 σερί το σκορ έγινε 24-19. Ωστόσο, η Καρδίτσα κατάφερε να κλείσει θετικά το ημίχρονο, ούσα στο +3 (31-28) στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος άρχισε ιδανικά για τους Καρδιτσιώτες, οι οποίοι με καλάθια των Γουάιτ και Μπιουκάναν, πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμά τους, που ήταν το 35-30. Απάντησε εντυπωσιακά το Λαύριο, που είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα και έτρεξε σερί 12-0 για να προηγηθεί με 42-35, λίγο μετά τα μισά της τρίτης περιόδου. Με τον Σάιμπερτ η Καρδίτσα μείωσε στον πόντο, αλλά ο Καστανέδα εκτέλεσε από μακριά για το +4 (49-45) των γηπεδούχων στο 30′. Όλα τελείωσαν με το εντυπωσιακό ξεκίνημα των γηπεδούχων στη τελευταία περίοδο. Με σερί 11-0 το σύνολο του Κώστα Μέξα βρέθηκε στο 60-45, 7:54 πριν το τέλος. Πλέον το ενδιαφέρον ήταν μόνο η διαφορά, καθώς η Καρδίτσα είχε κερδίσει με 16 το παιχνίδι του πρώτου γύρου. Ο Γιάνκοβιτς μείωσε 72-57, 1:29 πριν το φινάλε, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν σκόραραν ξανά και το Λαύριο τελείωσε το ματς στο +19 (76-57).

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 28-31, 49-45, 76-57

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 11 (1), Μουράτος 10 (3/7 σουτ, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Χόρχλερ 12 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Θόρντον 13 (3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσάμης 2, Φλάτεν 4, Γκρόμοβς 8 (8 ριμπάουντ), Δεϊμέζης, Βαζούκης, Ζάρας 4, Καστανέδα 12 (2/5 τρίποντα).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 15 (5/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιουκάναν 8 (3 ριμπάουντ), Καμπερίδης, ΜακΚάλουμ 3 (1), Μακ 13 (6/12 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Δίπλαρος 6 (2), Χρηστίδης 1, Σάιμπερτ 3 (1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 3 (6 ριμπάουντ), Τσούκας, Πηλίτσης, Μενέγκα 2.