Η ποιότητα του Φορτούνη έκανε τη διαφορά στην Τρίπολη…

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” από τον ψυχωμένο Αστέρα, ωστόσο η είσοδος του 31χρονου μέσου στο παιχνίδι ήταν κομβική για τους Πειραιώτες, καθώς με δύο δικά του γκολ (2-0) πανηγύρισαν ένα σημαντικό τρίποντο, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League.

Μετά τις ήττες από ΠΑΟΚ και Γουέστ Χαμ και την απόρριψη της έφεσης για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ανάγκη τους τρεις βαθμούς της νίκης στην Τρίπολη. Εν τέλει, τους πήρε χάρη στον Κώστα Φορτούνη, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι και άλλαξε την εικόνα της ομάδας του, ανοίγοντας τον δρόμο για ένα πολύτιμο αποτέλεσμα, σε μία δύσκολη έδρα απέναντι σε έναν σύλλογο, που χρειάζεται βαθμούς.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στο ξεκίνημα, αν και δεν ήταν εύκολο για τις δύο ομάδες να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Έτσι, η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε από μία λανθασμένη μεταβίβαση του Ρέτσου στο 7′, την οποία εκμεταλλεύτηκαν οι Γκαρσία και Σουρλής, που συνδυάστηκαν ωραία στα δεξία, με τον δεύτερο να βγάζει τη σέντρα και τον Μιριτέλο να στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, καθώς στο 8′ απείλησε με μακρινό σουτ του Σκάρπα, που ανάγκασε τον Παπαδόπουλο να πέσει στη δεξιά του γωνία και να απομακρύνει. Εκτός περιοχής ήταν οι περισσότερες αξιόλογες στιγμές του πρώτου μέρους, όπως τα σουτ των Έσε και Αλεξανδρόπουλου στο 30′ και 34′ αντίστοιχα, που ήταν άστοχα και δεν ανησύχησαν τον τερματοφύλακα των Αρκάδων. Κάπως έτσι, το 0-0 στο πρώτο μέρος έμοιαζε απόλυτα δίκαιο, με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, αλλά να τους λείπει η κλασική ευκαιρία, όπως συνέβη και για τους γηπεδούχους.

Η αλλαγή του Σολμπάκεν με τον Ποντένσε στην ανάπαυλα ήταν ενδεικτικό ότι ήθελε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ, με τους Πειραιώτες να γίνονται πιο επιθετικοί και πιο ουσιαστικοί στο δεύτερο 45λεπτο της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός έκανε παιχνίδι κυρίως από τα αριστερά με τους Ορτέγκα και Ποντένσε, ανεβάζοντας σταδιακά στροφές, δημιουργώντας με μεγαλύτερη συχνότητα ευκαιρίες. Στο 54′ ο Μπιέλ απείλησε από απόσταση με σουτ και το ίδιο έκανε στο λεπτό ο Σκάρπα, ενώ στο 59′ ο Βραζιλιάνος αστόχησε από πλεονεκτική θέση, έπειτα από ενέργεια του Ποντένσε. Πολύ κομβική αποδείχθηκε τελικά η είσοδος του Φορτούνη στο 63′, καθώς ο ποιοτικός μέσος ήταν αυτός που έδωσε τη λύση για τους “ερυθρόλευκους”. Μετά από χαμηλή εκτέλεση κόρνερ στο 69′, ο Φορτούνης έκανε το σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το 1-0 του Ολυμπιακού. Προηγουμένως, οι γηπεδούχοι “άγγιξαν” το γκολ με τον Ρεγκίς στο 67′. Μπαίνοντας στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, ο Αστέρας πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης. Στο 86′ είχε μία καλή ευκαιρία, όμως η κεφαλιά του Καλτσά ήταν άστοχη. Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να χαλαρώσουν, καθώς οι Αρκάδες κέρδισαν κάποιες στημένες φάσεις, κλείνοντας τους φιλοξενούμενους στη περιοχή τους. Ωστόσο, ο Φορτούνης ήταν αυτός που “κλείδωσε” τους τρεις βαθμούς για τον Ολυμπιακό στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, καθώς έφυγε στη κόντρα και σε κενή εστία, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Γκολ: 69′, 90’+6′ Φορτούνης

Κίτρινες: 71′ Παπαδόπουλος, 74′ Χουχούμης, 90’+2′ Μάντζης

ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κάστανο, Ατιένθα, Γκαρσία, Χουχούμης (84′ Άλβαρες), Σουρλής (67′ Ζουγκλής), Γκος (66′ Βαλιέντε), Αλάγκεμπε, Κρέσπι (83′ Ντιαρά), Καλτσάς, Μιριτέλο (15′ Μάντζης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Έσε, Αλεξανδρόπουλος, Μπιέλ (63′ Μασούρας), Σκάρπα (63′ Φορτούνης), Σολμπάκεν (46′ Ποντένσε, 88′ Ιμπόρα), Ελ Κααμπί (72′ Γιόβετιτς).