Ουσιαστική πριν την διακοπή η ΑΕΚ

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα δεν είχε τις πολλές ευκαιρίες, πέτυχε όμως δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ένα στις καθυστερήσεις του αγώνα και χωρίς να αγχωθεί επικράτησε της Λαμίας με 3-0 στην “OPAP Arena” με σκόρερ τους Γκαρσία,  Αραούχο και Μάνταλο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν υπήρξε κάποια καλή φάση στο παιχνίδι, με την “Ένωση” να έχει τον έλεγχο και να είναι αρκετά πιεστική. Στο 11″, η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Λιβάι Γκαρσία. Σε φάση διαρκείας στα καρέ της Λαμίας, ο 25χρονος φορ είδε την μπάλα να του στρώνεται μέσα στην περιοχή, μετά από κακή απομάκρυνση του Σλίβκα και αδυναμία του Αραούχο να εκτελέσει με ψαλιδάκι και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Από εκείνο το σημείο και μετά δεν υπήρχε τελική. Στο 30′ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-0 και πάλι με τον Γκαρσία, με την προσπάθεια του να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοσέλεφ. Έξι λεπτά αργότερα, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα διπλασίασε τα τέρματα της με τον Σέρχιο Αραούχο. Ο Αργεντινός, απελευθερώθηκε από τον Παπαδόπουλο και με δυνατό αριστερό σουτ έκανε το 2-0. Η πρώτη καλή στιγμή για την Λαμία ήρθε στο 40 με τον Καρλίτος, ο οποίος δοκίμασε τα πόδια του από αρκετά μακριά με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο 43′ η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή. Έπειτα από ολέθριο λάθος στην άμυνας της Λαμίας, ο Αραούχο με ωραία μπαλιά βρήκε τον Ελίασον και αυτός εκτέλεσε με το κεφάλι, αλλά ο Κοσέλεφ τον σταμάτησε.

O Σέρχιο Αραούχο πανηγυρίζει έξαλα το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο (ΙΝΤΙΜΕ Sports)

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεν υπήρχαν φάσεις, με την ΑΕΚ να έχει την κυκλοφορία, χωρίς να απειλεί. H πρώτη καλή στιγμή έγινε στο 63′ με την Λαμία. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σιμόν πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Στάνκοβιτς. Στο 75′ ήταν η πρώτη σχετικά καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Τσούμπερ. Το σουτ δεν ενόχλησε τον Κοσέλεφ. Η Λαμία άγγιξε το γκολ στο 89′ με τον Τόσιτς, ο οποίος πήρε μία δυνατή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Πέτρο Μάνταλο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και με εξαιρετικό χτύπημα έγραψε το τελικό 3-0.

ΓΚΟΛ: 11′ Γκαρσία, 36′ Αραούχο, 90′ + 3′ Μάνταλος (πεν.)/ –
Κίτρινες: 52′ Αραούχο, 61′ Γκατσίνοβιτς, 90′ +1′ Σιμάνσκι/ 18′ Μαρτίνεθ, 84′ Λόνγκο