Δέκα λεπτά ήταν αρκετά για τον ΠΑΟΚ

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ μέσα σε δέκα λεπτά και επικράτησε με 2-1 του Παναιτωλικού, μένοντας κοντά στην κορυφή της κατάταξης.

Μετά από δυο σπουδαία αποτελέσματα, τη νίκη επί του Ολυμπιακού αλλά και την πρόκριση στα νοκ-άουτ του Europa Conference League, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιβληθεί με 2-1 επί του Παναιτωλικού στην Τούμπα, σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Με τη νίκη αυτή, ο “Δικέφαλος του Βορρά” σκαρφάλωσε στους 23 βαθμούς και βρίσκεται δυο βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, ο οποίος έχει προς το παρόν ένα ματς λιγότερο, ενώ τα “καναρίνια” έμειναν στους 6 βαθμούς και στην τελευταία θέση της κατάταξης με το Βόλο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση να τελειώσει το ματς από νωρίς αλλά η κεφαλιά του Σαμάτα στο 2ο λεπτό από καλή θέση πέρασε άουτ. Στο 14′ λεπτό ο Οζντόεφ εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Καπίνο. Και αφού ο “Δικέφαλος του Βορρά” δεν κατάφερνε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες του ο Παναιτωλικός με τον Τορεχόν πάγωσε την “Τούμπα” στο 20ο λεπτό κάνοντας το 1-0. Η ομάδα του Αγρινίου κυκλοφόρησε ωραία την μπάλα, ο Ντουάρτε έκανε τη σέντρα, ο Τορεχόν βγήκε στο δεύτερο δοκάρι και πλάσαρε από κοντά τον Κοτάρσκι με την μπάλα να βρίσκει και στον Σάστρε για να καταλήξει στα δίχτυα του Κροάτη πορτιέρε. Ο ΠΑΟΚ όμως είχε απάντηση. Στο 26ο λεπτό Ζίφκοβιτς, Κωσταντέλιας και Σάστρε συνεργάστηκαν, ο Ισπανός πάσαρε για τον Σαμάτα και ο φορ των “ασπρόμαυρων” με τακουνάκι νίκησε τον Καπίνο κάνοντας το 1-1.

Ο Σαμάτα μετά το καταπληκτικό γκολ με τακουνάκι που πέτυχε φιλάει την μπάλα. (INTIME)

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματα τους πάλι με τον φορ από την Τανζανία, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Οι θεσσαλονικείς όμως δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ πριν το ημίχρονο. Στο 36ο λεπτό Ζίφκοβιτς ενώ όλοι νόμιζαν πως θα κάνει σουτ πλάσαρε τον τερματοφύλακα της ομάδας του Αγρινίου κάνοντας το 2-1 με άψογο τελείωμα. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 2-1.

Ο Ζίφκοβιτς πανηγυρίζει το δέκατο γκολ του την φετινή σεζόν σε 21 αναμετρήσεις. Με τον Σέρβο εξτρέμ να βρίσκεται πολύ κοντά στο να σπάσει το προσωπικό του ρεκόρ της πιο παραγωγικής σεζόν με τον “Δικέφαλο του Βορρά” 14 τέρματα 2020-21 (INTIME)

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με παρόμοιο τρόπο όπως “έκλεισε” το πρώτο και ο ΠΑΟΚ πίεζε ψηλά και είχε την κυκλοφορία της μπάλας. Ο ρυθμός του ματς είχε πέσει εκατέρωθεν και η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους ουσιαστικά ήρθε στο 81ο λεπτό για τον Παναιτωλικό με το σουτ του Πέρες να καταλήγει στην “αγκαλιά” του Κοτάρσκι. Τα “καναρίνια” δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και έτσι το ματς ολοκληρώθηκε στο 2-1 υπέρ των “ασπρόμαυρων” που παραμένουν κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Γκολ: 26′ Σαμάτα, 36′ Ζίφκοβιτς  /20′ Τορεχόν
Δοκάρι: 14′ Οζντόεφ
Κίτρινες: 33′ Μούργκ, 67′ Μιχαηλίδης / 25′ Λιάβας, 34′ Ντουάρτε, 65′ Οικονόμου
Κόκκινες: –

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Οζντόεφ (76΄Σβαμπ), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς (89′ Βιερίνια), Κωνσταντέλιας, Μουργκ (65′ Ντεσπόντοφ), Σαμάτα (76′ Τόμας).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής (60′ Οικονόμου), Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας (45′ Μαυρίας), Ντουάρτε (83′ Μπελεβώνης), Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης (73′ Ντίας), Τορεχόν, Σενγκέλια, Πέδρο (74΄Ξενιτίδης).