Ο Αντζιέλσκι έσωσε τον βαθμό για τον Ατρόμητο

O Πανσερραϊκός κρατούσε στα χέρια του μία μεγάλη νίκη στο Περιστέρι, όμως οι γηπεδούχοι “χτύπησαν” στις καθυστερήσεις με τον Πολωνό επιθετικό, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1, διατηρώντας το αήττητο του Σάσα Ίλιτς στον πάγκο των “κυανολεύκων”.

O αγώνας

Το παιχνίδι στο Περιστέρι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να απειλούν στα πρώτα λεπτά με μακρινά σουτ. Από τον Καμαρά στο 10′ προήλθε η πρώτη τελική στο ματς, με τον Χόβαν να απομακρύνει με δυσκολία. Ένα λεπτό ήρθε η απάντηση από τον Άλεξιτς, όμως ο Τσιντώτας δεν ανησύχησε. Ο Ατρόμητος έδειχνε ανώτερος στον αγωνιστικό χώρο, στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν δίχτυα στο 23ο λεπτό. Ο Μπέργκστρομ σκόραρε από κοντά σε μία φάση διαρκείας των Σερραίων, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς από τη χρήση του βίντεο-ρίπλεϊ φάνηκε ο Χατζηστραβός να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι νωρίτερα. Ο μέσος του Πανσερραϊκού ήταν ο μοιραίος στη φάση αυτή, όμως πήρε το… αίμα του πίσω, καθώς στο 40′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Μασαρίποφ, νίκησε με σουτ τον Τσιντώτα για το 1-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ατρόμητος “άγγιξε” την ισοφάριση. Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Ασεβέδο έκανε το γύρισμα στον Ντε Μποκ, αλλά το σουτ σταμάτησε σε πόδι αντιπάλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σάσα Ίλιτς έκανε πιο επιθετικό το σχήμα της ομάδας του, οι Περιστεριώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο οι Σερραίοι έκαναν σωστή διαχείριση του προβαδίσματος που είχαν, κλείνοντας καλά τους χώρους, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην μπορούν να πλησιάσουν εύκολα την αντίπαλη εστία. Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία θέλησαν να “χτυπήσουν” στην κόντρα και στο 54′ είχαν μία μεγάλη ευκαιρία με τον Άλεξιτς, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Τσιντώτα, αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου έδιωξε με το πόδι. Κυρίως από στημένες φάσεις απείλησαν οι “κυανόλευκοι”. Στο 65′ ο Χόβαν είχε άσχημη αντίδραση σε φάουλ του Κούντε, όμως οι Τζαβέλλας και Ασεβέδο δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ντε Μποκ έκανε μία κεφαλιά μετά από κόρνερ, με την μπάλα να περνάει άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να “κλειδώσουν” τη νίκη στο 90’+2′, με τον Τομάς να μην μπορεί να σκοράρει με σουτ σε αντεπίθεση. Εν τέλει το “πλήρωσαν”, καθώς ο Ατρόμητος έφθασε στην ισοφάριση στο 90’+4′ με κεφαλιά του Αντζιέλσκι, έπειτα από σέντρα του Ντιρκς, για το τελικό 1-1.

Γκολ: 90’+4′ Αντζιέλσκι / 40′ Χατζηστραβός

Κίτρινες: 51′ Βαλένσια, 56′ Τζαβέλλας, 80′ Καμαρά / 56′ Άλεξιτς, 78′ Ντάνκερλουι, 80′ Πηλέας, 90’+6′ Ουεντραόγκο

Ατρόμητος (Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Τζαβέλλας, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Κούντε (74’ Κουέν), Ρομπάιγ (74’ Γιουμπιτάνα), Καμαρά (87’ Ντιρκς), Φριντζόνσον (46’ Αντζιέλσκι), Βαλένσια.

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χόβαν, Ντανκερλούι, Μπέργκστορμ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Χατζηστραβός (89’ Κολομπίνο), Πηλέας (80’ Δεληγιαννίδης), Μασαρίποφ (60’ Τομάς), Άλεξιτς.