Επιστροφή στις νίκες με “ατσάλινη” άμυνα…

Ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ανάγκη τη νίκη απέναντι στη Μπάγερν και μπήκε στο παρκέ με μεγάλη αποφασιστικότητα, δείχνοντας ότι θα “καθαρίσει” το ματς εύκολα. Ωστόσο, στο τέλος χαλάρωσε και αγχώθηκε, χωρίς να το πληρώσει. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 77-69 και πανηγύρισαν μπροστά στο κοινό τους ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι με την Μπάγερν Μονάχου, που έπαιζε χωρίς Μπολμάρο, Ομπστ και Ιμπάκα ήρθε σε εξαιρετικό σημείο για τον Ολυμπιακό, που είχε ανάγκη από μία νίκη και μία καλή εμφάνιση, τόσο από βαθμολογικής άποψης, όσο και για να αποκτήσουν ρυθμό και ψυχολογία παίκτες που ταλαιπωρήθηκαν από τραυματισμούς. Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα πέτυχε αυτό που ήθελε και ανέβασε το ρεκόρ του στη Euroleague στο 7-6, αφήνοντας από κάτω τους Βαυαρούς, με τους οποίους ισοβαθμούσαν πριν την αγωνιστική αυτή. Έπειτα από δύο ήττες, οι “ερυθρόλευκοι” επέστρεψαν στις νίκες και πλέον έχουν την ευκαιρία, βάσει προγράμματος, να ανέβουν κι άλλες θέσεις στο φινάλε του πρώτου γύρου. Θα πρέπει όμως να συνεχίσουν στο δρόμο των επιτυχιών, υποδεχόμενοι την Βαλένθια (15/12, 21:15, ΕΡΑ ΣΠΟΡ) την επόμενη αγωνιστική.

Το ξεκίνημα στο παιχνίδι δεν ήταν καλό, με τις δύο ομάδες να μην αποδίδουν καλό μπάσκετ, πετυχαίνοντας μόλις από δύο πόντους η κάθε μία στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Κακές επιλογές επιθετικά εκατέρωθεν, όμως ο Ολυμπιακός πήρε ενέργεια μέσα από την άμυνά του και έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο. Οι “ερυθρόλευκοι” οδήγησαν τους Βαυαρούς σε τέσσερα γρήγορα λάθη και μέσα σε δύο λεπτά έτρεξαν σερί 11-0, για να προηγηθούν με 13-2 στα μισά της πρώτης περιόδου. Η Μπάγερν χρειάστηκε έξι λεπτά για να πετύχει το πρώτο της εύστοχο σουτ, με τους γηπεδούχους να παίζουν εξαιρετική άμυνα, όντας παράλληλα εύστοχοι στα μακρινά σουτ με 5/8 τρίποντα. Το δεκάλεπτο έκλεισε ιδανικά, με τον Γουόκαπ να στέλνει τους Πειραιώτες στο +16 (24-8) με buzzer beater.

Με 7 πόντους και 4 ασίστ ο Τόμας Γουόκαπ ήταν ο πρωταγωνιστής στην εκπληκτική πρώτη περίοδο του Ολυμπιακού. (EUROKINISSI)

Οι μαζεμένες αλλαγές στην πεντάδα από τον Γιώργο Μπαρτζώκα, χάλασαν για λίγο τον ρυθμό του Ολυμπιακού, που στην αρχή της δεύτερης περιόδου είδε την Μπάγερν να ανανεώνει πολλές επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ και να βρίσκει σκορ με μεγαλύτερη ευκολία, σε σχέση με την αρχή του αγώνα. Παρ’ όλα αυτά, με τους Λαρεντζάκη και Μιλουτίνοφ να δίνουν λύσεις στην επίθεση, η διαφορά για την ελληνική ομάδα αυξήθηκε κι άλλο, φθάνοντας στο +20 (36-16), μόλις έπειτα από σχεδόν 16 λεπτά αγώνα. Οι γηπεδούχοι πήγαν τη μέγιστη τιμή της διαφοράς στο +21 (39-18) με έμμεσο τρίποντο του Φαλ και στη συνέχεια η απόδοσή τους έπεσε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία, πέτυχαν μεγάλα τρίποντα και με επιμέρους 11-2, μείωσαν σε 41-29 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι έγινε αρκετά πιο σκληρό, με τον Ολυμπιακό να πιάνει ξανά υψηλά στάνταρ στην αμυντική του λειτουργία, κρατώντας την Μπάγερν χωρίς πόντο στα πρώτα 3:45 της τρίτης περιόδου. Στο ίδιο διάστημα, οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν επτά πόντους και πήγαν στο 48-29. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι Βαυαροί ανέβασαν ένταση στην άμυνά τους, κάτι που δημιούργησε προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας για τους γηπεδούχους. Η γερμανική ομάδα έτρεξε σερί 10-0, ρίχνοντας τη διαφορά μετά από αρκετή ώρα σε μονοψήφιο αριθμό με το 48-39 στο 27′. Η επιστροφή του Μιλουτίνοφ στο παρκέ, βοήθησε τους Πειραιώτες να γίνουν και πάλι αποτελεσματικοί στις δύο ρακέτες και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 54-44, διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έπαιξε κομβικό ρόλο στη νίκη του Ολυμπιακού και το πανηγύρισε σαν… κόμπρα. (EUROKINISSI)

Η διακοπή μεταξύ τρίτης και τέταρτης περιόδου, βοήθησε τους παίκτες του Ολυμπιακού να καθαρίσουν το μυαλό τους και να αποφύγουν μία πιθανή επιστροφή της Μπάγερν στη διεκδίκηση της νίκης, κάτι που θα τους έβαζε μεγάλα προβλήματα, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλά τους πιο απειλητικούς παίκτες των αντιπάλων και με τρία τρίποντα, δύο του Λαρεντζάκη και ένα του Πίτερς, ξέφυγαν με +15 (64-49), επτά λεπτά πριν το τέλος. Με τους Μπράνκοβιτς, Μπόνγκα και Φρανσίσκο οι Βαυαροί βρήκαν σημαντικές λύσεις από την περίμετρο, αλλά με το σκορ στο 73-60, 2:15 πριν το φινάλε, τίποτα δεν φαινόταν ότι μπορεί να αγχώσει τον Ολυμπιακό. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 75-69 και είχαν και δικιά τους επίθεση, αλλά το άστοχο σουτ του Φρανσίσκο στα 20 δευτερόλεπτα τελείωσε κάθε συζήτηση γύρω από τον τελικό νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 41-29, 54-44, 77-69

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 8 (2/6 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/5 τρίποντα), Φαλ 7 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπραζντέικις (0/3 σουτ), Πίτερς 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σίκμα 1, ΜακΚίσικ.

Μπάγερν (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 9 (3/5 τρίποντα), Φρανσίσκο 10 (3/11 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Έντουαρντς 11 (1/5 τρίποντα), Βάιντεμαν 5 (1), Γκιφάι (0/4 σουτ), Ράντοντσιτς 3 (5 ριμπάουντ), Μπόνγκα 6 (2), Χάρις 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 5 (1), Καρτσένκοφ 4 (1/5 τρίποντα), Μπούκερ 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιλέσπι 4.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής στην Euroleague: