Σοβαρεύτηκε και κέρδισε η Μονακό

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πέρασε από την Λιθουανία, επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 83-79 φτάνοντας στις οκτώ νίκες σε 13 αγωνιστικές στην Euroleague, με την ομάδα του Καζίς Μακσβίτις να χάνει μια ακόμα αναμέτρηση.

Στην “Zalgirio Arena” του Κάουνας, η Ζαλγκίρις φιλοξένησε την Μονακό για την 13η αγωνιστική της Euroleague, με τους Μονεγάσκους να στοχεύουν στη νίκη μετά την ήττα από την Παρτιζάν στο Βελιγράδι. Με την έναρξη του αγώνα, οι παίκτες τους Σάσα Ομπράντοβιτς μπήκαν αρκετά δυνατά, με τον Μπλόσομγκέιμ να λαμβάνει πολλές πάσες από τον Μάικ Τζέιμς με σκοπό να τις μετατρέψει σε πόντους. Οι Λιθουανοί στόχευσαν στην περιφέρεια τους και ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων με τους Ντίμσα και Σάμνερ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με προβάδισμα των Γάλλων με 23-19. Στη δεύτερη περίοδο οι Μονεγάσκοι θέλησαν να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο με την Ζαλγκίρις να δίνει έμφαση στο σετ παιχνίδι. Ο Μάικ Τζέιμς πέρα από την οργάνωση της επίθεσης, κατάφερε να περάσει τον Ναβάρο στη λίστα των σκόρερ όλων των εποχών της Euroleague. Το ημίχρονο έκλεισε με προβάδισμα της ομάδας του Ομπράντοβιτς με 46-37, με τους παίκτες του Μακσβίτις να ψάχνουν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι παίκτες της Ζαλγκίρις έκαναν το δικό τους ξέσπασμα, με τους Ντίμσα και Γκεντράιτις να ηγούνται για την ανατροπή πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Οι Γάλλοι δεν είχαν λύσεις στην επίθεση, καθώς η άμυνα των παικτών του Μακσβίτις ήταν εξαιρετική. Το επί μέρους σκορ έγινε 22-11 και έτσι ανατράπηκε η διαφορά των εννέα πόντων που είχε η Μονακό στο ημίχρονο. Το σκορ μετά την αλλαγή στην ομάδα που οδηγούσε την αναμέτρηση ήταν 59-57, με την τελευταία περίοδο να είναι άκρως κομβική. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες έγιναν αρκετά πιο σκληρές, με τις προσωπικές ενέργειες να είναι αυτές που άλλαζαν τον πίνακα του σκορ. Ο Τζέιμς ήταν αυτός που έδωσε για μια ακόμα φορά την ώθηση στην ομάδα του Ομπράντοβιτς τελειώνοντας το παιχνίδι με σκορ 83-79, με τους Γάλλους να αλλάζουν το ρεκόρ τους στην φετινή Euroleague στο 8-5, με τους Λιθουανούς να μένουν στο 5-7.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-46, 59-57, 83-79

Ζαλγκίρις Κάουνας (Μακσβίτις): Έβανς 10 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Χέιζ 6 (5 ριμπάουντ) , Γκεντράιτις 8 (2) , Σμιτς 13 (1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μπιρούτις 6 (7 ριμπάουντ), Ντίμσα 14 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Λαβρινοβίτσιους 3 (1), Ουλανόβας 10 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκομπό 12 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Μπλόσομγκεϊμ 13 (1) , Μπράουν 2 (4 ριμπάουντ), Ντιάλο 11 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Κορνελί 9 (1), Τζαϊτέ 4, Γουόκερ , Μοτιεγιούνας (3 ριμπάουντ, 2 λάθη), Στραζέλ 3, Χολ 4 , Τζέιμς 25 (6/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής στην Euroleague: