Τα… λιοντάρια βρυχώνται ξανά

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Πανσερραϊκός επικράτησε τελικά με 2-1 του ΟΦΗ στον “λάκκο των λεόντων” και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Ο Πανσερραϊκός επέστρεψε στη φυσική του έδρα και στις νίκες, επικρατώντας με 2-1 του ΟΦΗ και μάλιστα με ανατροπή, με τον Μούργο να πετυχαίνει το “χρυσό” γκολ στο 88′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν πιο απειλητικός, πάτησε δύο φορές περιοχή και προσπαθούσε να βρει ένα γρήγορο γκολ και το πέτυχε στο 16′! Ωραία κάθετη πάσα προς τον Ριέρα, ο οποίος πρόλαβε το τάκλιν του Μπέργκστρομ, πέρασε και τον Χόβαν και από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Τα “λιοντάρια” του Πάμπλο Γκαρσία βρήκαν άμεση απάντηση και στο 24′ έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Χατζηστραβός έκανε το ένα-δύο με τον Μασαρίποφ και το σουτ-κεραυνός με το δεξί κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι του Μπάουμαν για να κάνει το 1-1. Ωραία πάσα προς τον Άλεκσιτς στο 34′, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Μπάουμαν να διώχνει σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε από τα δεξιά, με τον Στάικο να πιάνει την κεφαλιά ανενόχλητος και τον Μπάουμαν εκ νέου να λέει όχι και να κρατάει το 1-1, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με πρόβλημα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ, καθώς ο Τοράλ τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα, με τον Φελίπε να μπαίνει στη θέση του με μόλις 3 λεπτά να έχουν διεξαχθεί στο δεύτερο 45λεπτο. Καλή στιγμή για τους Κρητικούς στο 55′, η πρώτη μετά το 19′ της αναμέτρησης. Σέντρα από τα αριστερά, ο Ντικό πήρε την κεφαλιά πάσα για τον Ριέρα, που έκανε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Στο 58′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά. Ο Ριέρα έκανε εξαιρετική ενέργεια από τα δεξιά, γύρισε τη μπάλα προς τον Γκαγιέγκος, ο οποίος προσπάθησε με προβολή με το αριστερό να τη στείλει στα δίχτυα αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο Πανσερραϊκός απάντησε στις ευκαιρίες στο 65′. Ο Μορέιρα έδωσε στον Τομάς, ο οποίος ήταν ανενόχλητος στα δεξιά, έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Μπάουμαν. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες και στο δεύτερο μέρος για ένα ακόμη γκολ και τελικά το πέτυχε ο Πανσερραϊκός στο 88′. Σε μπαλιά από τα δεξιά ο Άλεκσιτς τσίμπησε τη μπάλα με το κεφάλι προ του Καρώ, ο οποίος έπεσε πάνω του μέσα στην περιοχή. Ο Παπαπέτρου έδωσε συνέχεια στο ματς αλλά το VAR κάλεσε τον Έλληνα ρέφερι για να δει ξανά τη φάση για πέναλτι και τελικά υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο Μούργος ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έγραψε το 2-1 για να υπογράψει μία σπουδαία νίκη για την ομάδα του που ήρθε με ανατροπή.

ΓΚΟΛ: 24′ Χατζηστραβός / 16′ Ριέρα, 88′ Μούργος (πεν.)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 23′ Μασαρίποφ, 60′ Αυλωνίτης, 70′ Στάικος / 21′ Μαρινάκης, 26′ Μεγιάδο, 53′ Ντικό, 86′ Καρώ
ΚΟΚΚΙΝΗ: – / –
ΔΟΚΑΡΙ: – / –

Πανσερραϊκός: Χόβαν, Ντανκερλούι (90′ Δεληγιαννίδης), Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πηλέας (77′ Πεταυράκης), Χατζηστραβός, Μορέιρα, Στάικος, Τομάς (71′ Μούργος), Μασαρίποφ (77′ Γούλερι), Άλεκσιτς (90′ Κολομπίνο).

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Μαρινάκης, Θοράρινσον, Βούρος, Καρώ (90′ Μοσκέρα), Πασαλίδης, Μεγιάδο (90′ Γκλάζερ), Γκαγέγκος, Ριέρα (90′ Νέιρα), Τοράλ (48′ λ.τρ. Φελίπε), Ντίκο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής στη Super League: