Δύσκολη απόδραση από το Αγρίνιο για τον Αστέρα

Η ομάδα της Τρίπολης επικράτησε με 1-0 του Παναιτωλικού στην Αιτωλοακαρνανία για την 10η αγωνιστική της Super League, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από το… τυχαίο γκολ του Μιριτέλο.

Ο Αστέρας… έσπασε το αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη και ανέβηκε στους 11 βαθμούς, φτάνοντας την 8η θέση. Από την άλλη ο Παναιτωλικός ηττήθηκε για έκτη φορά φέτος και παρέμεινε στην 12η θέση με έξι πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Καλτσάς εκτέλεσε απευθείας φάουλ από τα περίπου 20 μέτρα, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Μιριτέλο και κατέληξε στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση στο 39′, όταν η εξαιρετική κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Οι παίκτες του Ράσταβατς μπήκαν σε καθεστώς… διαχείρισης του αποτελέσματος στο δεύτερο ημίχρονο. Το έργο τους έγινε κάπως δυσκολότερο στο 66ο λεπτό, όταν ο Καρμόνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Παναιτωλικός σε εκείνο το σημείο πήρε μέτρα στο γήπεδο, προσπαθώντας να πιέσει για την ισοφάριση. Ωστόσο εν τέλει δεν κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε και ηττήθηκε για έκτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

ΓΚΟΛ: – 8′ Μιριτέγιο

Κίτρινες: 6′ Ντουάρτε, 31′ Χουάνπι, 33′ Χατζηθεοδωρίδης, 47′ Μλάντεν – 30′ Καλτσάς, 44′ Χουχούμης, 56′, 66′ Καρμόνα, 60′ Ζούγλης
Κόκκινη: – 66′ Καρμόνα
Δοκάρι: 39′ Ζοάο Πέδρο –

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Ντουάρτε (85′ Βοΐλης), Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας (85′ Μαυρίας), Μπαλντασάρα (84′ Ξενιτίδης), Χατζηθεοδωρίδης (63′ Ντίας), Χουάνπι, Ντουάρτε (64′ Σενγκέλια), Ζοάο Πέδρο

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Μουνάφο, Σουρλής (71′ Βαλιέντε), Κρέσπι, Καλτσάς (71′ Γκος), Μπαρτόλο (31′ Ζούγλης), Μιριτέλο (71′ Άλβαρες)