Έχασαν πολύτιμο έδαφος στη μάχη της παραμονής

Σε έναν αγώνα που και οι δυο ομάδες ήθελαν την νίκη για να φύγουν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας της Super League, ΠΑΣ Γιάννινα και Βόλος έμειναν ισόπαλοι με 1-1, με αποτέλεσμα κανένας από τους δυο να μην κερδίσει κάτι από μια αναμέτρηση που θα παίξει σημαντικό ρόλο στην οικονομία του πρωταθλήματος.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης για τις δυο ομάδες, καθώς με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου δεν υπήρξε κάποια φάση στο ματς. Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε στην συνέχεια. Η παραγωγή των φάσεων ήταν πενιχρή. Η πρώτη καλή φάση πραγματοποιήθηκε στο 28′. Εκτέλεση απευθείας φάουλ για τον ΠΑΣ Γιάννινα με τον Πέδρο Κόντε αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε… σωτήρια τη μπάλα. Στο 36′ ήταν η σειρά του Βόλου για να απειλήσει. Εκτέλεση φάουλ αυτήν την φορά για το Βόλο με τον Μπερτόγλιο να σουτάρει και τον Κλέϊμάν να πέφτει και να απομακρύνει τη μπάλα εκτός εστίας. Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το τέλος του πρώτου μέρους, σε ένα αρκετά νευρικό παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ έψαξε το γκολ και το πέτυχε με τον Κιάκο στο 50ο λεπτό μετά από σέντρα του Σόρια και τον Παπαδόπουλο να μην μπορεί να αποκρούσει. Μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος, οι Θεσσαλοί δεν έμειναν στα “καρέ” τους και είχαν ευκαιρίες στην εστία του Κλέιμαν. Ο Κόμπα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και ισοφάρισε για την ομάδα του στο 73ο λεπτό, αλλάζοντας τις ισορροπίες στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι εστίασαν στον έλεγχο της μπάλας και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους. Το σφύριγμα της λήξης δεν έδωσε τίποτα στις δυο ομάδες, καθώς έμειναν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Super League και βάζουν στόχο την υπέρβαση στις επόμενες αναμετρήσεις.

ΓΚΟΛ: 50′ Κιάκος, 73′ Κόμπα

Κίτρινες: 20′ Σόρια, 38′ Κόντε / 38′ Ντέλετιτς, 51′ Κιάκος, 52′ Καλογερόπουλος