Χριστούγεννα στην κορυφή με… επίδειξη δύναμης στην Καισαριανή (highlights)

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” πραγματοποίησε ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση και επιβλήθηκε άνετα με 6-0 της Κηφισιάς, “κλείνοντας” έτσι το 2023 στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Super League.

Την 8η διαδοχική νίκη του σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο Στάδιο της Καισαριανής και επιβλήθηκε με 6-0 της Κηφισιάς στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League, ολοκληρώνοντας το 2023 στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος με 35 βαθμούς, εν αντιθέσει με τους “νεοφώτιστους” που έμειναν στους 11 βαθμούς και εντός της “επικίνδυνης ζώνης”.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, “πατώντας” περισσότερες φορές την περιοχή της Κηφισιάς, χωρίς όμως να γίνει απειλητικός. Στο 13ο λεπτό μάλιστα, ο “Δικέφαλος του Βορρά” άνοιξε το σκορ του ματς. Κωνσταντέλιας και Μουργκ συνεργάστηκαν άψογα, με τον πρώτο να εκτελεί μέσα από την περιοχή και την μπάλα μετά από κόντρα στον Βαφέα, κατέληξε στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου για το 1-0. Η ομάδα των βορείων προαστίων προσπάθησε ναα αντιδράσει άμεσα και στο 17′ έχασε σπουδαία ευκαιρία. Ο Μασούρας εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Μποτία, γύρισε στον Οζέγκοβιτς, ο οποίος όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Στην επόμενη φάση, οι γηπεδούχοι έγιναν πάλι απειλητικοί με τον Μιχαηλίδη να γυρίζει την μπάλα στον Λαντρ, ο οποίος δεν βρήκε εστία με το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε. Οι “ασπρόμαυροι” ανέβασαν “στροφές” και στο 28ο λεπτό, κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Ντεσπόντοφ απέφυγε τον Λούμορ, ο Μπράντον Τόμας βγήκε μόνος του με τον Αναγνωστόπουλο και με όμορφο πλασέ έκανε το 2-0 για τους Θεσσαλονικείς. Η ομάδα του Νίλσεν δεν βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου το εκμεταλλεύτηκε. Ο Ντεσπόντοφ σούταρε, ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά, όμως στην επόμενη φάση, ο Κωνσταντόπουλος έβγαλε… μαγική μπαλιά, ο Ντεσπόντοφ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Λίγο πριν την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι απείλησαν με το σουτ του Σάντος να περνάει άουτ και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο πανηγυρισμός των δυο σκόρερ από τα τρία συνολικά τέρματα που πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο. (INTIME Sports)

Η Κηφισιά προσπάθησε να ξεκινήσει με διάθεση το δεύτερο ημίχρονο και στο 48′ απείλησε με σουτ του Τετέι, το οποίο… βρήκε στα σώματα. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια βρήκε καλή κυκλοφορία μπάλας και στο 53′, μετέτρεψε σε… ουσία τις προσπάθειές του. Μετά από εξαιρετική συνεργασία των “ασπρόμαυρων”, η μπάλα κατέληξε στον Ντεσπόντοφ, ο οποίος με μία εξαιρετική κάθετη μπαλιά, βρήκε τον Μουργκ, ο οποίος απέφυγε τον Μασούρα και πλάσαρε εύστοχα για το 4-0. Ο “Δικέφαλος” όχι μόνο δεν επαναπαύτηκε, αλλά προσπάθησε να σημειώσει και το πέμπτο του γκολ. Οι Οζντόεφ και Σοάρες συνδυάστηκαν με ωραίο τρόπο και ο Τόμας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR για οφσάιντ. Στο 71ο λεπτό, Κωνσταντέλιας και Οζντόεφ… έκρυψαν την μπάλα, ο Σοάρες εκτέλεσε από διαγώνια θέση, όμως η μπάλα κατέληξε πρώτα στον Αναγνωστόπουλο και στη συνέχεια στο δοκάρι, ωστόσο ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να πετύχει και το πέμπτο του γκολ. Στην επόμενη φάση, ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Οζντόεφ με εντυπωσιακή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 5-0. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν το… γκολ της τιμής, όμως η “σκαφτή” προσπάθεια του Οζέγκοβιτς σταμάτησε στον Κοτάρσκι. Το… κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έβαλε ο Σάστρε στο 80ο λεπτό. Ο Τζίμας έβγαλε… μόνο του τον Σάστρε, ο οποίος νίκησε τον Αναγνωστόπουλο με εντυπωσιακό τρόπο και διαμόρφωσε το 6-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 13′ Κωνσταντέλιας, 28′ Τόμας, 33′ Ντεσπόντοφ, 53′ Μουργκ, 72′ Οζντόεφ, 80′ Σάστρε
ΔΟΚΑΡΙ: 71′ Σοάρες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 53′ Τετέι

Κηφισιά (Ντέιβιντ Νίλσεν): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Βαφέα, Λαντρ, Μποτία, Λούμορ (61′ Γκόμπελιτς), Παπασάββας, Κωνσταντακόπουλος (60′ Πρίτσας) (85′ Πέιος), Τεττέι (61′ Μπιφουμά), Ματέους Σάντος (81′ Ίλιεφ), Οζέγκοβιτς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Τροστ, Εκόνγκ, Μιχαηλίδη, Ράφα Σοάρες (75′ Μπάμπα), Οζντόεφ (73′ Αντόνιο), Μεϊτέ (74′ Τσιγγάρας), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (76′ Τζίμας), Κωνσταντέλιας, Μπράντον Τόμας (74′ Σαμάτα).

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής στη Super League: