Η Λαμία πήρε ”χρυσό” βαθμό με τον Μάλτσι

Τα δύο γκολ του πρώτου σκόρερ της Super League δεν ήταν αρκετά για τον Άρη, με την Λαμία να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις σε 2-2 και να παίρνει σπουδαίο αποτέλεσμα στη Θεσσαλονίκη.

Ο Άρης φιλοξένησε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» το απόγευμα της Τετάρτης (20/12) την Λαμία για την 15η αγωνιστική της Super League. Οι ”κιτρινόμαυροι” ήταν προετοιμασμένοι να διεκδικήσουν τους τρεις βαθμούς και να δώσουν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, από την άλλη πλευρά οι Λαμιώτες επιζήτησαν να αποσπάσουν βαθμό ή βαθμούς, ενισχύοντας την προσπάθεια τους για είσοδο στα πλέι οφς. Ο τεχνικός των γηπεδούχων, Άκης Μάτζιος, είχε να διαχειριστεί αρκετές απουσίες στις οποίες προστέθηκε ο Ντουκουρέ και ο Παναγίδης, ενώ, ο Λεωνίδας Βόκολος άφησε εκτός ”μάχης” τους Σαντάνα, Τζανετόπουλο, Μαρτίνεθ και Λόνγκο.

Αμφότερες ξεκίνησαν νωθρά την αναμέτρηση με την κατοχή της μπάλας να ήταν μοιρασμένη, στο 7′ η Λαμία βρήκε χώρο από τα δεξιά με τον Ακούνια, ο οποίος σέντραρε στην καρδιά της περιοχής και λίγο πριν εκτελέσει ο Καρλίτος, ο Κουέστα έδιωξε την μπάλα. Στο 9′ οι ”κίτρινοι” με τον Οντουμπάτζο απείλησαν για πρώτη φορά, ένα λεπτό μετά, ο Μπράμπετς, πήρε την κεφαλιά μέσα στη περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε αρκετά έξω από την εστία της Λαμία. Ο Άρης κράτησε την μπάλα στα πόδια του και ήταν αυτός που απέκτησε τον έλεγχο του ρυθμού, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν ανά διαστήματα να βρουν ευκαιρίες στη κόντρα επίθεση. Στο 26′ ο Φαμπιάνο κέρδισε ψηλά τους αμυντικούς της Λαμία, ωστόσο, η κεφαλιά που επιχείρησε, δεν βρήκε στόχο. Στο 29ο λεπτό ο Άρης δοκίμασε για πρώτη φορά τα αντανακλαστικά του Κοσέλεφ, ο Σουλεϊμάνοφ εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισαν οι ”κιτρινόμαυροι” και ο κίπερ της Λαμία απέκρουσε με υπερένταση. Ο Μενέντες στο 30′ υποδέχθηκε όμορφα την μπάλα από τα αριστερά, αλλά το σουτ που έκανε, πήγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 42ο λεπτό ο Άρης έφτασε πάρα πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ, ο Μενέντες απέφυγε ”άψογα” τον Σιμόν και έκανε σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας, στην επιστροφή ο Νταρίντα δεν κατάφερε να… σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 45′ ο Σουλεϊμάνοφ μπήκε από τα δεξιά μέσα στη περιοχή, σούταρε με το αριστερό και ο Κοσέλεφ μπλόκαρε. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως γκολ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Άρης μπήκε με τον Μορόν μέσα στη περιοχή, πέρασε το μαρκάρισμα του Κορνέζου και ”έσκαψε” τον Κοσέλεφ με την μπάλα να σταματάει στο κεφάλι του Αμαράλ πάνω στη γραμμή, ο διαιτητής Βάτσιος, ωστόσο, γύρισε την φάση πίσω και καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Κορνέζου. Ο Μορόν δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0. Η Λαμία έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 54′ με τον Καρλίτος και το σουτ που επιχείρησε μετά από διαδοχικές ντρίπλες και προσποιήσεις, ο Κουέστα απέκρουσε και ο Σλίβκα δεν εκμεταλλεύτηκε το… ριμπάουντ. Δύο λεπτά μετά ο Ακούνια από δύσκολη γωνία νίκησε τους αμυντικούς και τον Ισπανό τερματοφύλακα και ισοφάρισε για τη Λαμία. Στο 67′ οι ”κίτρινοι” έφτασαν δύο φορές στο δεύτερο τέρμα αλλά βρήκαν μπροστά τους τον Κοσέλεφ, αρχικά ο κίπερ της Λαμία απέκρουσε το σουτ του Μορόν σε κόρνερ, στο οποίο ο Φαμπιάνο δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά με προβολή. Στο 74′ ο Μορόν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των Λαμιωτών, με κεφαλιά, η οποία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μολδαβό. Στο 82′ ο Καρλίτος είδε την κίνηση του Τσιλούλη, του προώθησε την μπάλα αλλά ο Κουέστα πρόλαβε τον Έλληνα επιθετικό. Στη συνέχεια ο Άρης δεν ρίσκαρε και ήθελε να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ, η Λαμία προσπάθησε να ισοφαρίσει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και το κατάφερε, στο 90+5 ο Μάλτσι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2, ”παγώνοντας” τους ”κίτρινους”, οι οποίοι στη συνέχεια είχαν την δικιά τους τελευταία ευκαιρία να ξαναπεράσουν μπροστά, με την στημένη φάση του Μορόν αλλά ο Κοσέλεφ ήταν και πάλι εκεί για να αποκρούσει. 2-2 το τελικό σκορ του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 47′, 74′ Μορόν / 57′ Ακούνια, 90+5′ Μάλτσι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 89′ Μοντόγια / 28′ Τσανδάρης, 45+1′ Σιμόν, 59′ Ακούνια, 90+7′ Παπαδόπουλος