Ξανά κορυφή με… σούπερ Γερεμέγιεφ (highlights)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 του Βόλου στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League και χαμογέλασε ξανά, μετά την ήττα κόντρα στον Ατρόμητο. Πλέον, το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς βρίσκεται στην πρώτη θέση, με τον Βόλο να πέφτει στη 10η.

Οι “πράσινοι” τα… χρειάστηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως με την έλευση του Σουηδού στο… χορτάρι το μομέντουμ άλλαξε, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς βρήκε τρία τέρματα σε δέκα λεπτά και… καθάρισε το ματς επιστρέφοντας στις νίκες και στην… κορυφή.

Aναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να βρει χώρους για να κυκλοφορήσει τη μπάλα και τον Βόλο να κλείνει διαδρόμους. Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήταν για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με τον Μλαντένοβιτς προσπάθησαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Ο Σέρβος έκανε την κίνηση από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Κόστιτς να απομακρύνει. Η προσπάθεια του Παναθηναϊκού να βρει ένα γκολ συνεχίστηκε, με τον Ιωαννίδη να φεύγει στην κόντρα και να κάνει την παράλληλη για τον Παλάσιος, με τον Μύγα να προλαβαίνει και να διώχνει τη μπάλα. Οι “πράσινοι” έψαξαν το γκολ και απείλησαν, με τον Βόλο να πιέζει ψηλά χωρίς όμως να έχει βρει τελικές προς την εστία του τριφυλλιού, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος δεν ήταν το καλύτερο, καθώς οι “πράσινοι” παρόλο που είχαν την κυκλοφορία, δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά την αντίπαλη εστία. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, έριξε στο… χορτάρι τον Γερεμέγιεφ, ο οποίος έλυσε τον γόρδιο δεσμό μόλις στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα. Μετά από φοβερή ασίστ του Ιωαννίδη, η μπάλα κατέληξε στον Σουηδό που με εξαιρετική προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η συνέχεια ήταν η… ανάλογη. Μόλις τρία λεπτά χρειάστηκε το “τριφύλλι” για να διπλασιάσει τα τέρματά του. Στο 66ο λεπτό, ο Αράο έκανε το 2-0 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ. Το άγχος έφυγε για τα καλά από τον Παναθηναϊκό ο οποίος με απίθανο τέρμα του Γερεμέγιεφ, μετά από σέντρα του Κώτσιρα, έγραψε το 3-0 και ουσιαστικά “κλείδωσε” το παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε, οι “πράσινοι” είχαν την κατοχή αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Βόλο να μην μπορεί να απειλήσει σημαντικά. Έτσι, το 3-0 παρέμεινε έως το τέλος, με τον Παναθηναϊκό να φεύγει με το τρίποντο από τον Βόλο και να επιστρέφει στην πρώτη θέση.

Γκολ: 63′, 72′ Γρεμέγιεφ, 66 Αράο
Κίτρινες: 51′ Γκλάβτσιτς / 33′ Μπερνάρ, 44′ Βιλένα,