Ο… παθιασμένος ΟΦΗ “τέζαρε” την ΑΕΚ

Νέα απώλεια βαθμών για τους “κιτρινόμαυρους” οι οποίοι ηττήθηκαν 2-0 από τους Κρητικούς στο “Θ. Βαρδινογιάννης” στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League και έπεσαν στην 5η θέση με 11 βαθμούς. Από την άλλη οι “γηπεδούχοι” προσπέρασαν την “Ένωση” στον βαθμολογικό πίνακα και πλέον είναι τέταρτοι με 12 βαθμούς.

“Μπλόκο” στο “Θ. Βαρδινογιάννης” για την ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε 2-0 από τον ΟΦΗ και… έπεσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι Κρητικοί πέρασαν μπροστά στο σκορ με γρήγορο γκολ στο 4ο λεπτό, ενώ στο 83ο διπλασίασαν τα τέρματά τους, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά τη νίκη τους. Η “Ένωση” γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, έχασε ένα ακόμη σημαντικό τρίποντο και πλέον βρίσκεται στην 5η θέση με 11 βαθμούς.

Ο αγώνας:

Mε τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους Κρητικούς, οι οποίοι πίεσαν μάλιστα μόλις στο 4ο λεπτό βρήκαν δίχτυα. Ο Μεγιάδο τροφοδότησε τον Μπάκιτς, αυτός έκανε τη σέντρα και βρήκε τον Φελίπε, ο οποίος με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον ΟΦΗ. Έτσι, η ΑΕΚ βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ για το 8ο φετινό της παιχνίδι και πάλι κυνηγάει την ισοφάριση. Ο “δικέφαλος”, ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να πιέσει. Αρχικά στο 21ο λεπτό, με την πρώτη καλή της στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Τσούμπερ επιχείρησε το σουτ, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μπάουμαν. Ο Ελβετός, συνέχισε να είναι ιδιαίτερα κινητικός και προσπάθησε να πιέσει, όμως δεν απέδωσε καρπούς, με τους Κρητικούς να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το 1-0.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο μέρος, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να αποκτήσει προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει σωτήρια την κεφαλιά του Φελίπε στο 49ο λεπτό. Στη συνέχει η “Ένωση” ήταν αυτή που προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό, να απειλήσει και να φέρνει την απόλυτη ισορροπία όμως, χωρίς αποτέλεσμα. Οι Κρητικοί, προσπάθησαν να πιάσουν στον… ύπνο την ΑΕΚ με τον Μεγιάδο να φεύγει στην αντεπίθεση χωρίς όμως να καταφέρει να σουτάρει. Όσο περνούσε η ώρα η “Ένωση” προσπάθησε να ανεβεί στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας ξανά με τον Ρότα που βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, όμως η προσπάθειά του κόπηκε από την αντίπαλη άμυνα. Κι ενώ οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα είχαν ανεβάσει ρυθμό, ο ΟΦΗ βρήκε ακόμη ένα τέρμα. Ο Αμπάντα βρήκε τον Ντίκο, εκείνος πέρασε τον Στάνκοβιτς και πλάσαρε για το 2-0. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να πάρουν ότι μπορούσαν από το ματς, όμως οι προσπάθειές τους δεν απέδωσαν καρπούς, με αποτέλεσμα το 2-0 να παραμένει έως το τέλος και τον ΟΦΗ να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη.

Έτσι η ΑΕΚ πέφτει στην 5η θέση με 11 βαθμούς, ενώ από την άλλη ο ΟΦΗ βρίσκεται στην τέταρτη και στο +1 από την “Ένωση”.

Γκολ: 5′ Φελίπε, 83′ Ντίκο
Κίτρινες: 43′ Μπάκιτς, 78′ Μπάουμαν, 90+6 Αμπάντα, 90+6 Λαμπρόπουλος/ 63′ Γαλανόπουλος, 82′ Γκατσίνοβιτς, 90+5 Σιμάνσκι