Καρλίτος… λαμπρός την οδηγεί

Το τρίτο γκολ του Ισπανού επιθετικού στο φετινό πρωτάθλημα ήταν αρκετό για να χαρίσει στη Λαμία τη νίκη με 1-0 σε βάρος του Παναιτωλικού, στην αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική της Super League.

Ο Καρλίτος… καθάρισε για άλλη μία φορά για την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου. Με τρία τέρματα και δύο ασίστ σε επτά ματς, ο 33χρονος οδηγεί εκ του ασφαλούς τους Φθιωτούς σε μία καλή πορεία στο πρωτάθλημα. Ταυτόχρονα, ο Παναιτωλικός βρίσκεται σε… κρίση, μιας και συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη, μένοντας στους τρεις πόντους.

Οι γηπεδούχοι έκαναν από την αρχή του ματς ξεκάθαρες τις προθέσεις τους. Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Καρλίτος άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Λόνγκο από τα δεξιά. Στο 13′ ο Ισπανός έγινε… δημιουργός, έδωσε τρομερή πάσα στον Τσιλούλη, ο οποίος όμως αστόχησε σε τετ α τετ με τον Καπίνο. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τον Παναιτωλικό να έχει την κατοχή αλλά να μην απειλεί, ενώ ταυτόχρονα δεν απειλούταν.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους άνηκε στους φιλοξενούμενους, με τον Ζοάο Πέδρο να πιάνει κεφαλιά από καλή θέση στο 48′ και τον Κοσέλεφ να αποκρούει. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σενγκέλια έκανε ένα ωραίο γύρισμα από τα δεξιά, έβγαλε τον Καρέλη προ κενής εστίας, αλλά ο Έλληνας επιθετικός αστόχησε. Οι Αγρινιώτες ήταν ανώτεροι, είχαν κατοχή που άγγιζε το 65% και έμοιαζαν πιο επικίνδυνοι. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και έμειναν για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη. Η Λαμία από την άλλη, με αυτό το 1-0 πήρε το δεύτερο φετινό της… τρίποντο και ανέβηκε στην 9η θέση.

ΓΚΟΛ: 7′ Καρλίτος

Κίτρινες: 89′ Σαντάνα – 6′ Ζοάο Πέδρο, 74′ Τορεχόν, 89′ Ντίας