Όρθια η Κηφισιά στο “Βικελίδης”

Ο Άρης παρουσιάστηκε αρκετά αφελής, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες του και να “καθαρίσει” το ματς και η ομάδα των βορείων προαστίων έφυγε με τον βαθμό από την Θεσσαλονίκη (1-1), στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Άρης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο λεπτό. Οι “κίτρινοι” βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν το σκορ με τον… συνήθη ύποπτο. Ο Φεράρι σέντραρε από τα αριστέρα, ο Σουλεϊμάνοφ έκανε κεφαλιά με μία επαφή και ο Μορόν πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, νικώντας τον Αναγνωστόπουλο για το 1-0 στο 23′. Η Κηφισιά απείλησε άμεσα, καθώς δύο λεπτά μετά το γκολ των γηπεδούχων, ο Αντερέγκεν δοκίμασε ένα σουτ από δύσκολη γωνία, το οποίο απέκρουσε ο Κουέστα. Τίποτα το αξιοσημείωτο στο υπόλοιπο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν μειώσει την ένταση στο παιχνίδι τους. Στο 45′ ζήτησαν πέναλτι, έπειτα από πτώση του Οντουμπάτζο σε μαρκάρισμα του Αντερέγκεν, αλλά δεν υποδείχθηκε κάτι.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Άρη να χάνει μία τεράστια ευκαιρία για να κλειδώσει τη νίκη στο 54ο λεπτό. Ο Φεράρι έκανε βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Κηφισιάς, εκεί πετάχτηκε ο Μορόν και εκτέλεσε με το δεξί, αλλά ο Αναγνωστόπουλος με ωραία επέμβαση παραχώρησε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 65′, με τον Οζέγκοβιτς να παίρνει τη μπάλα από λάθος του Μπράμπετς, όμως η προσπάθειά του πέρασε λίγο άουτ. Αμέσως μετά, ο Κάρλσον βγήκε τετ-α-τετ, ωστόσο το πλασέ του ήταν αδύναμο και δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 75′ ήρθε η ισοφάριση από τους παίκτες του Γιάννη Αναστασίου. Ο Μασούρας έκανε η σέντρα από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Οζέγκοβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1, αφού δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε.

Γκολ: 23′ Μορόν / 75′ Οζέγκοβιτς

Δοκάρι:

Κίτρινες: 86′ Φαμπιάνο, 90’+4′ Ζαμόρα / 31′ Αντερέγκεν, 49′ Παπασάββας, 54′ Μποτία, 62′ Βαφέας, 76′ Αναγνωστόπουλος, 86′ Γκόμπελιτς, 89′ Κωνσταντακόπουλος

Κόκκινες:

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μπράμπετς, Φεράρι, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο (83′ Μοντόγια), Νταρίντα, Βεστράτε (83′ Ζαμόρα), Πάρδο (57′ Χριστοδουλόπουλος), Σουλεϊμάνοφ (58′ Κάρλσον), Μενέντες (69′ Ντουκουρέ), Μορόν.

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Λούμορ, Μποτία (84′ Κωνσταντακόπουλος), Καπάν, Βαφέας, Παπασάββας (69′ Πέιος), Ίλιεφ (63′ Μπιφούμα), Αντερέγκεν (62′ Μπαρμπόσα), Οζέγκοβιτς (85′ Γκόμπελιτς), Τετέι.//ΜΠ.