Με… κεκτημένη ταχύτητα

O ΠΑΟΚ μπήκε… φουριόζος το 2024, ο οποίος συνεχίζει από εκεί που το άφησε και το 2023, καθώς επιβλήθηκε (4-0) του ΟΦΗ στη Τούμπα για τη 16η αγωνιστική της Super League και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ασταμάτητος ήταν ο ΠΑΟΚ και στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς, αφού επιβλήθηκε (4-0) του ΟΦΗ στη Τούμπα και συνεχίζει με κεκτημένη ταχύτητα από το 2023. Έτσι, οι “ασπρόμαυροι” συνεχίζουν να ηγούνται τη κούρσα του ελληνικού πρωταθλήματος. Τα τέρματα του “Δικέφαλου του Βορρά” τα σημείωσαν οι Ντεσπόντοφ (39′), Μπάμπα (41′), Αντόνιο (89′) και Τόμας (90’+3′). Ο Μπάουμαν είπε δυο φορές “όχι” στις εκτελέσεις πέναλτι του Σβαμπ και του Σαμάτα.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δυο ομάδες είχαν επιθετικές τάσεις αλλά τους έλειπε η μεγάλη ευκαιρία. Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που πάταγε, ωστόσο, καλύτερα, καθώς είχε τις πρώτες καλές στιγμές στον αγώνα. Αρχικά, η προσπάθεια του Τοράλ, στο 5′, βρήκε σε ετοιμότητα το Κοτάρσκι, ενώ το δυνατό σουτ του Μπάκιτς πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στην συνέχεια, του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ έδειχνε να είναι πιο συγκεντρωμένος και πιο επιθετικός. Μάλιστα, στο 21′, οι “ασπρόμαυροι” σε μια φάση που οι παίκτες του άλλαξαν πανέμορφα τη μπάλα, κέρδισαν πέναλτι, έπειτα από το χέρι του Βούρου σε σουτ του Ντεσπόντοφ. Ωστόσο, η εκτέλεση του Σβαμπ ήταν κακή με τον Μπάουμαν να πέφτει στην σωστή γωνία και να αποκρούει. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν κλειστούς τους χώρους, με τον ΠΑΟΚ να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 39′, ο “Δικέφαλος του Βορρά” βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα και “ξεκλείδωσε” την άμυνα των Κρητικών. Ο Μπάμπα με το αριστερό γέμισε στην περιοχή, ο Ντεσπόντοφ πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και σκόραρε, κάνοντας το 1-0. Με την ψυχολογία του τέρματος, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ σε σύντομο χρονικό διάστημα. Στο 41′, ο Ντεσπόντοφ από σκόρερ “ντύθηκε” δημιουργός. Ο Βούλγαρος μεσοεπιθετικός “τροφοδότησε” τον Μπάμπα, ο οποίος διένυσε την αριστερή πλευρά και πραγματοποίησε το 2-0. Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ήταν καταιγιστικός στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, παίζοντας εξαιρετικό και επιθετικό ποδόσφαιρο έχασε την τεράστια ευκαιρία να κάνει και το 3-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο 45’+1′ ο Σαμάτα κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στην αναμέτρηση. Ο επιθετικός από την Τανζανία ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Μπάουμαν ήταν ξανά εκεί για να το αποκρούσει.

Ο τερματοφύλακας των Κρητικών, ο Μπάουμαν ο οποίος “απέκρουσε” δυο πέναλτι στο πρώτο μέρος. (EUROKINISSI)

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά είχε ως πρωταρχικό σκοπό την υπεράσπιση του προβαδίσματος του. Ωστόσο, τις καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου τις είχαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 47′, ο Αμπάντα δοκίμασε το πόδι του από μακριά εκτός περιοχής, ο Κοτάρσκι μπλόκαρε δίχως πρόβλημα. Επίσης, στο 61′ το σουτ του Βούρου με το αριστερό από τα δεξιά της περιοχής, ο Κοτάρσκι ήταν σε ετοιμότητα ξανά. Στην συνέχεια, η ομάδα του Λουτσέσκου προχώρησε σε αλλαγές για να φρεσκάρει το κέντρο της, καθώς έβλεπε τους Κρητικούς να είχαν μια άνεση στις μεταβιβάσεις τους. Στο 70, νέα καλή στιγμή για το σύνολο του Μελ, αλλά το σουτ του Νέιρα σταμάτησε στο Κοτάρσκι, ενώ στην επαναφορά ο Μοσκέρα ήταν άστοχος. Στα εναπομείναντα λεπτά οι “ασπρόμαυροι” έκαναν διαχείριση του αποτελέσματος. Μάλιστα, στο 86′, ο “Δικέφαλος του Βορρά” έχασε την ευκαιρία να κάνει το 3-0, αλλά το σουτ του Ντεσπόντοφ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ό,τι δεν κατάφερε ο Βούλγαρος μεσοεπιθετικός, το πέτυχε στο 89′ ο Μάρκος Αντόνιο. Ο Μεϊτέ είδε ωραία τον Ντεσπόντοφ, εκείνος πάτησε περιοχή, έστειλε την μπάλα στον Μάρκος Αντόνιο που σκόραρε σε κενή εστία, κάνοντας το 3-0. Ο ΠΑΟΚ που ήταν ασταμάτητος και καταιγιστικός στο φινάλε του αγώνα, πέτυχαν και τέταρτο στην αναμέτρηση. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ντεσπόντοφ “σέρβιρε” στον Τόμας και εκείνος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Έτσι, η ομάδα του Λουτσέσκου συνεχίζει με κεκτημένη ταχύτητα από το 2023, κάνοντας ιδανικό ποδαρικό και το 2024, αφού επικράτησε 4-0 του ΟΦΗ στη Τούμπα και παρέμεινε στην κορυφή το βαθμολογικού πίνακα.

ΓΚΟΛ: 39′ Ντεσπόντοφ, 41′ Ραχμάν Μπαμπά, 89′ Αντόνιο, 90’+3′ Τόμας
Kίτρινες: 21′ Βούρος, 30′ Νέιρα, 36′ Λαμπρόπουλος, 83′ Σάστρε