Φώναξε… παρών και επέστρεψε στις νίκες (highlights)

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιβληθεί άνετα με 4-0 επί του ΟΦΗ στη Λεωφόρο, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα για την 13η “στροφή” της Super League.

Μετά από 2,5 χρόνια που βρίσκεται ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς στην Ελλάδα για λογαριασμό του Παναθηναϊκού, ο ΟΦΗ ήταν η μοναδική ομάδα που δεν είχε ηττηθεί στη Λεωφόρο, όμως οι “πράσινοι” σήμερα (03/12) κατάφεραν να… σπάσουν την κατάρα.

Με τη νίκη αυτή, το “τριφύλλι” παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League, με 31 βαθμούς, εκμεταλλευόμενο και την ισοπαλία του Ολυμπιακού στο Βόλο μετά από ένα… επεισοδιακό παιχνίδι, ενώ οι Κρητικοί έμειναν στους 15 βαθμούς και την 8η θέση αντίστοιχα.

Ο ΟΦΗ θέλησε να… αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό και τον απείλησε μόλις στο 2ο λεπτό με την προσπάθεια του Ντίκο να καταλήγει στον Λοντίγκιν, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Οι “πράσινοι”… πάτησαν περιοχή στο 13′, με την ενέργεια του Παλάσιος να βρίσκει πάνω στα σώματα. Στο 20ο λεπτό, το “τριφύλλι” έχασε ευκαιρία με την κεφαλιά του Αράο μετά τη σέντρα του Βιλένα, να καταλήγει στο πλάι της εστίας του Μπάουμαν. Το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δημιούργησε νέα καλή στιγμή στο 27′, με τον Βιλένα να κλέβει την μπάλα, να πατάει περιοχή και να σουτάρει, όμως η προσπάθειά του πέρασε δίπλα από την εστία του Μπάουμαν. Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά την κάθετη πάσα του Αϊτόρ στον Ιωαννίδη, ο οποίος ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Πασαλίδη. Ο Ιωαννίδης σκόραρε από την “άσπρη βούλα” και έβαλε μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι Κρητικοί απείλησαν με τον Αμπάντα να βγάζει σέντρα, όμως ο Ντίκο δεν πρόλαβε να ακουμπήσει την μπάλα, με τον Λοντίγκιν να μαζεύει και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα.

O “κλασικός” πανηγυρισμός του Φώτη Ιωαννίδη μετά το γκολ που άνοιξε το σκορ στο “Απ. Νικολαΐδης”. (INTIME Sports)

Με πιο αργό τέμπο ξεκίνησε το δεύτερο μέρος σε σχέση με το πρώτο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν εμφανώς βελτιωμένη εικόνα και στις δυο πλευρές του γηπέδου και μάλιστα στο 58ο λεπτό έχασαν σπουδαία ευκαιρία. Συγκεκριμένα, ο Φελίπε πήρε την κεφαλιά, όμως ο Λοντίγκιν… εκτοξεύτηκε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ. Λίγο αργότερα, στο 61ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός έβγαλε όμορφη αντεπίθεση, με τον Αϊτόρ να βγαίνει τετ-α-τετ και να σκοράρει με τρομερή ενέργεια για το 2-0. Οι “πράσινοι” συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο και στο 69ο λεπτό, έβγαλαν νέα αντεπίθεση που οδήγησε σε νέο γκολ. Ο Μαντσίνι βρήκε τον Ιωαννίδη, εκείνος με ωραία πάσα έδωσε στον Παλάσιος, ο οποίος είχε χώρο και εκτέλεσε στην δεξιά γωνία του Μπάουμαν για το 3-0. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν… έσβησε και συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες. Στο 73′, ο Βιλένα βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, όμως το σουτ του βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπάουμαν, ο οποίος είπε “όχι” και στον Ιωαννίδη τρία λεπτά αργότερα μετά από κοντινή προβολή του Έλληνα επιθετικού. Παρά το γεγονός πως ο ρυθμός είχε πέσει εκατέρωθεν, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα με τον Ιωαννίδη να βγαίνει τετ-α-τετ και αρχικά να βρίσκει το δεξί δοκάρι, όμως στη συνέχεια σκόραρε για το 4-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 34′, 90’+1′ Ιωαννίδης (πεν.), 61′ Αϊτόρ, 69′ Παλάσιος
ΔΟΚΑΡΙ: 90’+1′ Ιωαννίδης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 83′ Βέρμπιτς / 44′ Αμπάντα, 45’+1′ Καρώ, 47′ Ντίκο, 73′ Βούρος, 77′ Λάρσον

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Σένκεφελντ, Αράο, Βαγιαννίδης, Μλαντένοβιτς (70′ Χουάνκαρ), Ρούμπεν (78′ Ζέκα), Βιλένα, Τζούρισιτς (64′ Μπερνάρ), Παλάσιος (78′ Βέρμπιτς), Αϊτόρ (64′ Μαντσίνι), Ιωαννίδης.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης (40′ Καρώ), Τοράρινσον, Μαρινάκης (66′ Λάρσον), Αμπάντα, Μεγιάδο (78′ Νέιρα), Γκλάτζερ, Γκαγιέγος (65΄Τοράλ), Ντίκο (66′ Ριέρα), Φελίπε.