Μονομαχία χωρίς νικητή στο Περιστέρι

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να πάρει την ισοπαλία από τον Ατρόμητο με 1-1, καθώς είχαν μείνει πίσω στο σκορ στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, με την άσπρη βούλα να δίνει τον χρυσό βαθμό στην ομάδα του Στάικου.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο, που του έλειπε μόνο το γκολ. Ο Ατρόμητος είχε την κατοχή αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν εκείνος που δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρει. Αρχικά, στο 13′ , οι φιλοξενούμενοι έπειτα από εξαιρετική ανάπτυξη, ο Σόρια “τροφοδότησε” τον Πάμλιδη και εκείνος σούταρε χωρίς να βρει στόχο. Στο 18′, η ομάδα του Θανάση Στάικου είχε νέα καλή στιγμή, με τον προωθημένο Σόρια να σουτάρει από πλάγια αλλά άστοχα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την “φλυαρία” της κατοχής, αλλά χωρίς ουσία. Μάλιστα, ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 34′. Ο Παμλίδης βγήκε τετ-α-τετ με τον Τσιντώντα, με τον Έλληνα πορτιέρε να του “λέει” όχι. Ωστόσο, η ομάδα του Περιστερίου είχε την πρώτη της μεγάλη φάση στο 40, κόντρα στην ροή του ματς. Ο Βέργος έκανε το πλασέ, έπειτα από το γύρισμα του Ρομπάιγ, αλλά ο Κλέιμαν έκανε εξαιρετική επέμβαση, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Περιστερίου έψαξε το γκολ με τον Βέργο να κινείται ανάμεσα στους κεντρικούς αμυντικούς του ΠΑΣ, χωρίς όμως να γίνει απειλητικός σε πρώτο χρόνο. Με την συμπλήρωση 60′ λεπτών στην αναμέτρηση, οι παίκτες του Ίλιτς ανέβηκαν μέτρα στο γήπεδο με τον Ρομπάιγ να σκοράρει για την ομάδα του, σε μια αρκετά οριακή φάση στην οποία ο διαιτητής συμβουλεύτηκε τον VAR, αλλά με την εξέταση της ο Εραμούσπε κάνει την προβολή για επιτευχθεί το γκολ των γηπεδούχων. Μετά το προβάδισμα του Ατρομήτου, οι Περιστεριώτες δεν έμειναν στο αποτέλεσμα, κυνηγώντας ένα ακόμα γκολ για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τρόπο να αντιδράσουν με το παιχνίδι να στρέφεται προς την πλευρά της ομάδας του Ίλιτς. Στο 86ο λεπτό σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ, ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι, με τον Εραμούσπε να εκτελεί εύστοχα και την ομάδα του να παίρνει το βαθμό της ισοπαλίας, σε μια αναμέτρηση που ο Ατρόμητος είχε τις στιγμές του για να τελειώσει τον αγώνα, αλλά δεν τα κατάφερε στο τέλος με τα δύο σύνολα να μυρίζονται το βαθμό της ισοπαλίας.

ΓΚΟΛ: 64′ Ρομπάιγ, 87′ Εραμούσπε

Κίτρινες: 41′ Ροσέρο, 66′ Καμαρά, 69′ Παντελάκης, 73′ Τζαβέλλας, 84′ Ντε Μποκ, 90+3 Βέργος

Ατρόμητος (Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Κούντε, Έντερ, Ρομπάιγ, Κούεν, Καμαρά, Βέργος.

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης, Καραχάλιος, Ριένστρα,Ροσέρο, Παμλίδης, Τζίμας, Μπάλαν.