Τιμώρησε τα λάθη του Πανσερραϊκού ο Αστέρας

Οι Αρκάδες πήραν τη νίκη κόντρα στην ομάδα από τις Σέρρες με σκορ 1-0 χάρις στην τραγική αντίδραση άμυνας και Χόβαν στο 78ο λεπτό με τον Μιριτέλο να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Αστέρας έκανε την δεύτερη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στον Πανσερραϊκό. Οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι και επωφελούμενοι σε μια φάση όπου η άμυνα των φιλοξενούμενων και έκανε διαδοχικά λάθη πέτυχαν το χρυσό τέρμα που τους ανέβασε στην 6η θέση του πρωταθλήματος με 17 βαθμούς.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αν και οι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό δεν δημιουργήθηκαν οι μεγάλες φάσεις. Η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία άνηκε στον Αστέρα με τον Άλβαρες να σουτάρει και η μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με τον Μάντζη να παίρνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του δεν κατέλειξε στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες, ο Κοτζαμανίδης πήρε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι. Στα εναπομείνατα λεπτά του πρώτο 45λέπτου δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Στο 48ο λεπτό ο Άλεξιτς έχασε τεράστεια ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του, όταν βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή αλλά το τελειώμα του δεν κατέληξε στα δίχτυα. Οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς πήραν μέτρα στο γήπεδο και στο 54ο λεπτό ο Μάντζης από την μικρή περιοχή δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Με το ρολόι της αναμέτρησης να δείχνει το 64ο λεπτό ο Σέρβος επιθετικός δοκίμασε εκ νέου τα αντανακλαστικά του Παπαδόπουλου με τον Έλληνα πορτιέρε να μπλοκάρει. Το κρεσέντο των μεγάλων ευκαιριών συνεχίστηκε για τους Αρκάδες στο 69ο λεπτό ο Άλβαρες έβγαλε την σέντρα με τον Καλτσά να μην μπορεί να σκοράρει με το κεφάλι μέσα από την μικρή περιοχή. Το πολυπόθητο γκολ για τον Αστέρα ήρθε στο 78ο λεπτό. Ο Μπαρτόλο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Χόβαν, γύρισε την μπάλα στον Μιριτέλο και αυτός σε κενή εστεία έκανε ανενόχλητος το 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης αν και οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση δεν κατάφεραν κάτι με τον Αστέρα να παίρνει τη νίκη που τον ανέβασε στην 6η θέση της Super League με 17 βαθμούς.

Γκολ: 78′ Μιριτέλο

Κίτρινες: 26′ Κρέσπι , 49′ Γκος, 76′ Καλτσάς, 90+2′ Καστάνιο / 37′ Στάικος, 51′ Πηλέας, 73′ Πεταυράκης, 90+2′ Τόμας