Ζητείται… αντίδραση!

Η Εθνική Νέων αντιμετωπίζει σήμερα (7/7, 19:00, ΕΡΤ1) την Ισπανία και θέλει τη νίκη για να έχει ελπίδες πρόκρισης στην ημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ19.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, μετά την ήττα από τη Νορβηγία στην πρεμιέρα ψάχνει την υπέρβαση κόντρα στην Ισπανία σήμερα (7/7, 19:00, ΕΡΤ1), το φαβορί του ομίλου, και θέλει μόνο τη νίκη για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Euro 2023 U19.

Οι “ροχίτας” από την πλευρά τους, νίκησαν 2:1 την Ισλανδία την πρώτη αγωνιστική και στοχεύουν στο “2 στα 2”, ώστε να εξασφαλίσουν την πρόκριση για τους “4”. Η “Φούρια Ρόχα” μάλιστα είναι η ομάδα με τις περισσότερες κατακτήσεις στο Euro U19, μετρώντας οκτώ τρόπαια σε 12 συμμετοχές, με τελευταία κατάκτηση το 2019.

Το σύνολο του Τάσου Θέου με την εικόνα που έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στους Νορβηγούς δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Οι Έλληνες διεθνείς λοιπόν, θα πρέπει να δείξουν το καλό τους πρόσωπο και να μην παρουσιάσουν την… κάκιστη εικόνα του πρώτου ημιχρόνου στον προηγούμενο αγώνα.

Ο κόουτς Θέος θα έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του και ο πρωταγωνιστής της Εθνικής στο δεύτερο ημίχρονο με τη Νορβηγία, Στέφανος Τζίμας (δύο γκολ, 1 δοκάρι), αναμένεται να ξεκινήσει βασικός, ενώ στη διάθεση της τεχνικής ηγεσίας είναι και οι Λάμπρος Σμυρλής και Δημήτρης Κεραμίτσης, που ήταν τιμωρημένοι στην πρεμιέρα και διεκδικούν θέση στο αρχικό σχήμα.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Νορβηγία αντιμετωπίζει απόψε (7/7) την Ισλανδία στις 22:00, αναμέτρηση που μεταδίδεται τηλεοπτικά από την ΕΡΤ3.