Πρεμιέρα με ήττα για την… διπρόσωπη Εθνική (video)

Η Εθνική Νέων άγγιξε το θαύμα, αλλά ηττήθηκε με 5:4 από τη Νορβηγία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ19. Στο πρώτο καταστροφικό πρώτο ημίχρονο δέχτηκε πέντε γκολ, όμως στο δεύτερο μέρος με αντιστρόφως ανάλογη εικόνα πέτυχε τέσσερα τέρματα, ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα.

Εφιαλτικό πρώτο 45λεπτο, εξαιρετικό δεύτερο μέρος με πρωταγωνιστή τον Στέφανο Τζίμα για την Εθνική Νέων στην πρεμιέρα της στο Euro U19 κόντρα στη Νορβηγία, που επικράτησε με 5:4 της “Γαλανόλευκης”.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Νορβηγοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο 5ο λεπτό ο Σίβερτσεν σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μοναστηρλής ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε και η Νορβηγία άνοιξε το σκορ με τον Ροαλντσόι στο 6′. Η πρώτη κεφαλιά έγινε στο πρώτο δοκάρι και ο σκόρερ των Νορβηγών από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 10′ η Ελλάδα άγγιξε την ισοφάριση. Η άμυνα των Νορβηγών έκανε λάθος, ο Γκιτέρσος βρέθηκε απέναντι από τον Ρι, αλλά το πλασέ του ήταν κακό και ο αντίπαλος γκολκίπερ μπλόκαρε εύκολα. Η Νορβηγία πέτυχε ένα ακόμα γκολ στο 15′. Ο Γεωργιάδης γύρισε την μπάλα στον Μοναστηρλή, που την έπιασε με τα χέρια και ο διαιτητής σφύριξε έμμεσο. Από την εκτέλεσή του ο Όντεγκαρντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ, αφού ο γκολκίπερ της Εθνικής μας δεν μπόρεσε να σταματήσει το δυνατό σουτ των Νορβηγών. Στο 18′ η Νορβηγία πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Φλάτακερ αυτή τη φορά. Τεράστιο λάθος του Μοναστηρλή, οι Νορβηγοί έκλεψαν την μπάλα και ο φορ της Σόγκνταλ από κοντά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3:0. Η Εθνική έφτασε κοντά στο να μειώσει στο σκορ στο 27′, ωστόσο η προσπάθεια του Σπυράκου μέσα από τη γωνία της περιοχής σταμάτησε στο δοκάρι του Ρι! Στο 35′ η “γαλανόλευκη” απείλησε ξανά, αλλά ο Ρι έβγαλε σε κόρνερ την κεφαλιά του Κωττά. Η άμυνα της Εθνικής στο 36′ πιάστηκε ξανά… στον ύπνο. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Σκόγκβολντ με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μοναστηρλή για το 4:0. Νέο λάθος στην “γαλανόλευκη” άμυνα, αυτή τη φορά από τον Καλογερόπουλο. Οι Νορβηγοί έκλεψαν ψηλά την μπάλα και ο Όντεγκαρντ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 5:0, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο… εφιαλτικό ημίχρονο για την Εθνική κόντρα στη Νορβηγία.

Η Εθνική ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και στο 51′ μείωσε σε 5:1. Ο Γκολφίνος με εντυπωσιακή ενέργεια, έκανε “ποδιά” σε έναν αντίπαλο μέσα στη περιοχή και έκανε το γύρισμα στον Τζίμα, που πέρασε στο ημίχρονο στο ματς, και ο φορ του ΠΑΟΚ με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Τζίμας μπήκε… φουριόζος στο παιχνίδι και στο 55′ λίγο έλειψε να πετύχει ακόμα ένα γκολ, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε από το ημικύκλιο της περιοχής σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ρι! Δεύτερο γκολ για την Εθνική μας στο 80′. Ο Δεληγιάννης έκανε μια γλυκιά σέντρα από τα αριστερά, ο Καλογερόπουλος προσπάθησε να σκοράρει με ψαλιδάκι, αλλά δεν εκτέλεσε. Η μπάλα στρώθηκε στον Σταυρόπουλο, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο επόμενο λεπτό (81′) και έπειτα από ολέθριο λάθος στην άμυνα της Νορβηγίας ο Τζίμας μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να μειώσει σε 5:3. Η “Γαλανόλευκη” το πάλεψε μέχρι το τέλος πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 90’+5′ με τον Καλογερόπουλο, αλλά δεν μπόρεσε να καταφέρει κάτι καλύτερο και έτσι ήρθε η ήττα με 5:4, πάρα το καλό της δεύτερο 45λεπτο.

ΓΚΟΛ: 6′ Ροαλντσόι, 15′,44′ Όντεγκαρντ, 18′ Φλάτακερ, 36′ Σκόγκβολντ / 51′,81′ Τζίμας, 80′ Σταυρόπουλος, 90’+5′ Καλογερόπουλος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / 42′ Γκολφίνος, 43′ Κωττάς, 49′ Σταυρόπουλος, 53′ Συμεωνίδης, 75′ Γκούμας
ΚΟΚΚΙΝΗ:
ΔΟΚΑΡΙ: – / 24′ Σπυράκος, 55′ Τζίμας

Νορβηγία: Ρι, Μουρουγκεσαπιλάι, Χόπλαντ, Χαράμ (46′ Χόλτεν), Μπάσι (46′ Άντρεσεν), Ροαλντσόι (62′ Μπρούσεθ), Σκόγκβολντ, Όντεγκαρντ (46′ Άας), Μπράουντε, Σίβερτσεν, Φλάτακερ (46′ Φάραας).

Ελλάδα: Μοναστηρλής, Γεωργιάδης, Καλογερόπουλος, Προδρομίτης, Δεληγιάννης, Τσίκος (60′ Γκούμας), Συμεωνίδης (82′ Νικολάου), Σπυράκος, Κωττάς (46′ Σταυρόπουλος), Γκολφίνος (60′ Κυριόπουλος), Γκιτέρσος (46′ Τζίμας).

*Στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ19 (3-16 Ιουλίου) έχουν προκριθεί επτά ομάδες από τους δύο προηγούμενους γύρους της διοργάνωσης, καθώς και η Μάλτα ως διοργανώτρια, οι οποίες έχουν χωριστεί σε δύο ομίλους: