Πλησίασαν την κορυφή ΑΕΛ και Απόλλων

Το Κυριακάτικο (23/04) πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής της Super League 2 ολοκληρώθηκε χωρίς απρόοπτα και με τις δύο ιστορικές ομάδες να… φτάνουν πιο κοντά στην πρώτη θέση των ομίλων τους.

Στη Λάρισα, η ΑΕΛ επικράτησε με 2:0 του Αλμωπού Αριδαίας. Το σκορ άνοιξε ο Πεντρόσο στο 24ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 82′ ο Παπαγεωργίου. Οι Θεσσαλοί πλέον απέχουν έξι βαθμούς από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό. Ταυτόχρονα, στη Ριζούπολη, ο Απόλλων Σμύρνης λύγισε την αντίσταση της Επισκοπής με 3:1. Ο Κουάντρα έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 23′, με τον Σταθόπουλος να ισοφαρίζει στο 32′. Η “ελαφρά ταξιαρχία” πάτησε το… πόδι στο γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με τους Καρίμ στο 58′ και Χαλίμι στο 89′ εξασφάλισε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς, που τη φέρνουν στο -4 από την 1η θέση.

Στη Ρόδο, η Νίκη Βόλου βρέθηκε να προηγείται με 2:0 του Διαγόρα στο 12, χάρη στα τέρματα των Μιράντα και Τσουκαλά. Ο Μανιάς μείωσε στο 38′, αλλά η ομάδα του δεν κατάφερε κάτι παραπάνω. Τέλος, ο Θεσπρωτός έδειξε… σφυγμό, επικρατώντας με 1:0 του Απόλλωνα Πόντου εκτός έδρας. Το γκολ του Δρίτσα στο 56′ ανέβασε το σύνολο του Ρότσα στους 12 βαθμούς, στο -9 από την 11η θέση, όπου βρίσκεται ο σημερινός τους αντίπαλος.//Α.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής στη Super League 2: