Νίκη τετράδας για τον Ηρακλή (video)

Ο “γηραιός” πήρε ένα πολύ σημαντικό… τρίποντο, επικρατώντας με 2:1 της Βέροιας, για την αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League 2, στο “Δημοτικό Στάδιο Βέροιας”. Κάπως έτσι ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας του βορείου ομίλου.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Άλεκσιτς να υποδέχεται μία εξαιρετική κάθετη πάσα και να πλασάρει εύστοχα απέναντι στον Βενετικίδη. Στη συνέχεια διατήρησαν για αρκετή ώρα τον έλεγχο και δε δέχθηκαν φάσεις, ενώ διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι στον σκόρερ τους. Στο 26′ όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που… κέρδισαν την εσχάτη των ποινών, μετά από υπόδειξη του βοηθού. Ο Μπουόλι ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 1:1.

Στο 60ο λεπτό, η άμυνα της Βέροιας υπέπεσε σε ένα τραγικό λάθος, με τη μπάλα να βρίσκει πάνω στον Περδίκη και να καταλήγει στα δίχτυα, μετά από απομάκρυνση συμπαίκτη του. Ο Μπουόλι σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει ξανά, αυτή τη φορά στο 69′, με τον Παλαβράκη να τον… κερδίζει σε τετ α τετ. Οι Θεσσαλονικείς στη συνέχεια απορρόφησαν την πίεση των αντιπάλων τους και κράτησαν το υπέρ τους 2:1 έως το σφύριγμα της λήξης. Κάπως έτσι, η ομάδα της Ημαθίας έμεινε στη 13η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 20 βαθμούς. Από την άλλη, ο Ηρακλής είναι πλέον 4ος με 34 πόντους.

ΓΚΟΛ: 26′ Μπουόλι (πεν.) – 5′ Άλεκσιτς, 60′ Περδίκης (αυτ.)

Βέροια (Σπύρος Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Ντουμάνης, Μπουκουβάλας, Περδίκης, Μασούρας (77′ Μπαϊντού), Κολλάρας, Μπλέτσας (64′ Ιωάννου), Μπελεβώνης (77′ Ελευθεριάδης), Γιουκούδης (84′’ Ισαακίδης), Μανωλιούδης, Μπουόλι.

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Παλαβράκης, Πανάγου, Χρουσιέλ, Μιστκόφσκι (46′ Κούστα), Άλεξιτς (79′ Σγουρής), Τομάς (83′ Κόκκορης), Σίλβα (90′ Δοϊρανλής), Κωστούλας, Βίτλης, Πατράλης, Κουντουριώτης (46′ Χειρίτραντας).

Βέροια: Εκτός έδρας με Πανσερραϊκό (30/04).
Ηρακλής: Εντός έδρας με ΑΕΛ (30/04).//Α.