Άλωσε το “Σίτι” η Παναχαϊκή! (video)

Οι Πατρινοί πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση μέσα στο Αιγάλεω και επιβλήθηκαν 2:0 της ομώνυμης ομάδας για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Η Παναχαϊκή μετά από ένα ματς με αρκετές ευκαρίες και από της δυο ομάδες, επικράτησε άνετα 2:0 του Αιγάλεω στην έδρα του στο πλαίσιο της 21ης “στροφής” της Super League 2, ανεβαίνοντας έτσι στους 33 βαθμούς και πανηγυρίζοντας την επιστροφή της στα θετικά αποτελέσματα, ενώ από την άλλη μεριά το “Σίτι” έμεινε στους 23 βαθμούς και έχασε πολύτιμο “έδαφος”.

Το παιχνίδι άρχισε με καλό ρυθμό εκατέρωθεν. Στο 2′, ο Μυτίδης μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ του κατέληξε κόρνερ μετά από κόρνερ. Λίγο αργότερα, στο 9ο λεπτό, η κεφαλιά του ίδιου πέρασε άουτ, με την Παναχαϊκή να δείχνει πως έχει το “πάνω χέρι”. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των Πατρινών ήρθε στο 19′, καθώς μετά από την ωραία προσπάθεια του Λινάρδου από αριστερά, ο Μυτίδης έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πήγε πάνω στα σώματα. Δυο λεπτά αργότερα, στο 21′, οι φιλοξενούμενοι “άγγιξαν” το γκολ με τον Μπουρλάκη να σουτάρει δυνατά, όμως η μπάλα… τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Σικαλιά. Το Αιγάλεω ανέβασε “στροφές” και στο 25ο λεπτό, μετά από το φάουλ του Ραμίρεζ από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στον Σίλβα και κατέληξε στο δοκάρι. Ο Λινάρδος συνέχισε να απειλεί την άμυνα του “Σίτι” και στο 33′, το σουτ του πέρασε πάνω από την εστία του Σικαλιά. Στο 44′, ο Λινάρδος μπήκε με ωραία προσπάθεια στην περιοχή, όμως το σουτ του από τα δεξιά πέρασε άουτ. Ο ρυθμός έπεσε και έτσι οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια με το απόλυτο “μηδέν”.

Η Παναχαϊκή μπήκε πολύ δυναμικά στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 48ο λεπτό, ο Λινάρδος κατάφερε να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης με ωραίο διαγώνιο σουτ από την αριστερή πλευράς μετά από φάση διαρκείας στα “καρέ” του Σικαλιά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν χώρους στην περιοχή των Πατρινών και στο 54′, μετά από τις κόντρες, ο Ματέα βρέθηκε κοντά στην εστία του Κολοβούρη, όμως το τακουνάκι του δεν ήταν ιδανικό. Η πίεση των φιλοξενούμενων… απέφερε καρπούς και στο 67′, ο Μυτίδης πάσαρε στα αριστερά στον Μπουρλάκη και εκείνος με διαγώνιο σουτ, έκανε το 2:0 για την ομάδα του κόουτς Βογιατζή. Ο Ματέα ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του κόουτς Γράφα, με το σουτ του στο 69′, να περνάει άουτ. Ο ρυθμός του αγώνα “έπεσε”, με τον Ραμίρεζ να απειλεί για τους γηπεδούχους στο 81ο λεπτό και αυτή ήταν η μοναδική αξιόλογη φάση μέχρι το φινάλε του αγώνα και έτσι η Παναχαϊκή… απέδρασε από το Αιγάλεω άνετα επικρατώντας 2:0.

ΓΚΟΛ: 48′ Λινάρδος, 67′ Μπουρλάκης
ΔΟΚΑΡΙ: 25′ Ραμίρεζ / 21′ Μπουρλάκης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: / 23′ Παπαχρονόπουλος, 70′ Ρουγκάλας

Αιγάλεω (Γράφας): Σικαλιάς, Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Χοτζάλι (63′ Μπαστιάνος), Τσίτσαρης (72′ Πολυχρόνης), Κωστανάσιος (72′ Παλτόγλου), Ραμίρεζ, Τσιλιγκίρης, Βλαχομήτρος (52′ Ματέα), Κολλάς.

Παναχαϊκή (Βογιατζής): Κολοβούρης, Τοπάλ, Ρουγκάλας, Κωνσταντακόπουλος, Λιοφάγος, Σίλβα, Παπαχρονόπουλος, Στεργίδης (73′ Χαντί), Λινάρδος (77′ Κάρλος), Μπουρλάκης (87′ Στασινόπουλος), Μυτίδης (87′ Ζυγκερίδης).

Αιγάλεω: Εκτός με Χανιά (30/04)
Παναχαϊκή: Εντός με ΠΑΟ Ρουφ (30/04)//Γ.