Ο Σαλαζάρ υπέγραψε τη μυθική ανατροπή του Ιωνικού

Η ομάδα της Νίκαιας βρέθηκε πίσω σκορ με 2-0 μόλις στο 25′, αλλά κατάφερε να επιστρέψει… από την κόλαση και να πάρει μία σπουδαία νίκη, παρά το γεγονός ότι έπαιξε για περισσότερα από 20 λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Στο νότιο όμιλο έγινε το… ματς του τριημέρου. Ο Ιωνικός υποδέχθηκε την Καλαμάτα στη Νίκαια. Ο Ακόστα… πάγωσε το γήπεδο στο 14′, ενώ ο Τάτος διεύρυνε το προβάδισμα των Μεσσήνιων δέκα λεπτά αργότερα. Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν τα παράτησαν και πέτυχαν την ανατροπή. Ο Ντάουντα μείωσε στο 38′ με σουτ και ο ίδιος έφερε το ματς στα ίσα στο 50′ με κεφαλιά. Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 71′ όταν ο Κανκόλα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Οι “κυανόλευκοι”… αγχώθηκαν στο φινάλε με το δοκάρι του Ακόστα στο 87′. Εν τέλει πανηγύρισαν τη νίκη, με τον Σαλαζάρ να ανατρέπει πλήρως την κατάσταση και να διαμορφώνει το 3-2 στο 90’+2′.

Στη Λιβαδειά, ο Παναθηναϊκός Β’ πήρε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο σε βάρος του Αιγάλεω. ο Τουρκοχωρίτης ήταν αυτός που… έλυσε τις διαφορές των δύο ομάδων, με ωραίο σουτ στο 11′.

Στα του βορείου ομίλου η Νίκη Βόλου πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της, επικρατώντας με 3-0 της ΑΕΚ Β’ στα Σπάτα. Τα γκολ για τους Θεσσαλούς πέτυχαν ο Ριμπέιρο στο 65′, ο Μιράντα στο 77′ και ο Κάσσος στο 87′. Την ίδια ώρα, ο Καμπανιακός κέρδισε με 1-0 τον Απόλλωνα του Πόντου. Τέλος, στο παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την κατάρρευση του προπονητή τερματοφυλάκων της ΑΕΛ, οι “βυσσινί” επικράτησαν με 2-0 της Κοζάνης.