Στο ρελαντί η Φιορεντίνα

Η “Βιόλα” δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Σαμπντόρια, την κέρδισε με 5:0 στο “Αρτέμιο Φράνκι” και ανέβηκε στους 45 βαθμούς. Στην τελευταία θέση με 17 οι φιλοξενούμενοι.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε στο παιχνίδι η Φιορεντίνα, η οποία εξαρχής ήθελε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό στον αγώνα. Η ομάδα του Ιταλιάνο είχε είχε την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες. Ωστόσο, σε αρκετές ο Ραβάγλια είχε απάντηση. Το γόρδιο δεσμό έλυσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καστροβίλι, ο οποίος πήρε την πάσα από τον Μπιράγκι και με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το 1:0.

Η “Βιόλα” και στο δεύτερο μέρος ήταν ισοπεδωτική. Οι γηπεδούχοι, μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο μέρος, στο 63΄και στο 66΄πέτυχαν δύο τέρματα με τους Ντοντό και Ντάνκαν, έκαναν το 3:0 και επί της ουσίας τελείωσαν το παιχνίδι. Η Φιορεντίνα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, αφού στο 76′ ο Κουαμέ έκανε το 4:0, μετά από εκπληκτική ενέργεια. Το κερασάκι στην τούρτα, έβαλε στο 89′ ο Τέρζιτς για το 5:0.

Φιορεντίνα: Εκτός με Σαλερνιτάνα (03/05)
Σαμπντόρια: Εντός με Τορίνο (03/05)