Καλά κρατεί η μάχη της τετράδας για Ρόμα και Μίλαν!

“Τζιαλορόσι” και “ροσονέρι” αλληλοεξουδετερώθηκαν στο “Ολίμπικο”, σε ένα παιχνίδι που είχε φινάλε… θρίλερ, με το 1:1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Serie A.

Έναν αγώνα χωρίς μεγάλες ευκαιρίες, αλλά με συναρπαστικό τέλος, χάρισαν Ρόμα και Μίλαν στους φιλάθλους του Καμπιονάτο, με τους δύο μονομάχους να μην λύνουν τις διαφορές τους και να παραμένουν αμφότεροι στους 57 βαθμούς, κάτι που διατηρεί σε υψηλά επίπεδα το ενδιαφέρον για τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Champions League.

Το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, αφού για κάτι παραπάνω από 90 λεπτά, οι δύο ομάδες δεν προσέφεραν κάτι το ουσιαστικό, έχοντας βάλει σε προτεραιότητα να διαφυλάξουν τα μετόπισθεν και να αποφύγουν μία πιθανή ήττα, όπως και έγινε.

Οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες στην αναμέτρηση και όλα έδειχναν ότι Ρόμα και Μίλαν θα πήγαιναν σε λευκή ισοπαλία, κάτι που δεν συνέβη, διότι στα τελευταία λεπτά ήταν όλο το ενδιαφέρον.

Ο Τάμι Έιμπραχαμ έστειλε τους Ρωμαίους στα ουράνια και προσωρινά στην 3η θέση της Serie A. Ο Άγγλος φορ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Τσελίκ, απέφυγε τον Καλούλου και πέτυχε το 1:0 στο 90’+3’, στην πρώτη τελική στο στόχο για τους γηπεδούχους.

Ωστόσο, η χαρά κράτησε για λίγο, αφού ο Σαλεμάκερς “πάγωσε” το “Ολίμπικο”, φέρνοντας το παιχνίδι ξανά στα ίσα με γκολ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Λεάο βρήκε τον Βέλγο μέσο, ο οποίος επίσης έστειλε στα δίχτυα την πρώτη τελική της ομάδας του στο τέρμα.//ΜΠ.