“Σόκαρε” την Έμπολι η Σασουόλο, “κόλλησε” η Βερόνα

Οι Τοσκανέζοι κρατούσαν στα χέρια τους ένα τρίποντο σωτηρίας, ωστόσο οι “μπεργκαμάσκι” έκαναν την ανατροπή, την ώρα που στην Κρεμόνα το σύνολο του Μάρκο Τζαφαρόνι δεν κατάφερε να βγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Σασουόλο – Έμπολι 2:1

Στο Μπέργκαμο η Έμπολι πήγε για να κάνει ένα σημαντικό βήμα παραμονής, κόντρα στη θεωρητικά αδιάφορη Σασουόλο, όμως παρέμεινε “μπλεγμένη” στα σενάρια υποβιβασμού. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 11ο λεπτό με ατομική προσπάθεια του Καμπιάγκι. Στο 74’ έφθασαν και δεύτερο τέρμα με τον Καπούτο, ωστόσο με παρέμβαση του VAR παρέμεινε το 0:1 και αμέσως μετά αποβλήθηκε ο Πιναμόντι με απευθείας κόκκινη κάρτα. Το γεγονός ότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο δεν πτόησε τους γηπεδούχους, που έφθασαν σε μία μεγάλη ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Μπεράρντι. Ο Ιταλός επιθετικός έκανε το 1:1 στο 82’ με ωραίο σουτ και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2:1 με πέναλτι.

Κρεμονέζε – Βερόνα 1:1

Στο “Τζιοβάνι Ζίνι” της Κρεμόνα διεξήχθη ένα σημαντικό παιχνίδι για τη μάχη της παραμονής και τίποτα δεν άλλαξε, καθώς τόσο η Κρεμονέζε, όσο και η Βερόνα παραμένουν σε δυσχερή θέση. Οι γηπεδούχοι μόλις στο 9ο λεπτό κατάφεραν να κάνουν το 1:0 με τον Οκερέκε να εκμεταλλεύεται ένα λάθος των αμυντικών και να σκοράρει. Στο 62’ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κουαλιάτα. Αυτό άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα και οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στην ισοφάριση με τον Βέρντι στο 75’.