Οι “βιόλα” βύθισαν την Σασουόλο

Η Φιορεντίνα επικράτησε με 5-1 της ομάδας του Μπαλιαρντίνι στο "Αρτέμιο Φράνκι" για να βάλει πλώρη Ευρώπης με σκοπό να περάσει στις επόμενες αγωνιστικές την Λάτσιο.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση η Φιορεντίνα με αντίπαλο την Σασουόλο, καθώς στο πρώτο ημίχρονο έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ με τον Σότιλ στο 17ο λεπτό. Η συνέχεια στο δεύτερο μέρος ηταν ακόμα χειρότερη για την Σασουόλο, καθώς δέχθηκε ακόμα τέσσερα γκολ, από τους Μαρτίνεζ, Γκονσάλες και Μπαράκ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Θορστβέντ, αλλά τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει με την εικόνα της ομάδας του να παραπαίει σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, κινδυνεύοντας να υποβιβαστεί στην δεύτερη κατηγορία της Ιταλίας.