Πήραν βαθμό στο Dall’Ara οι “φριουλάνι”

Η Ουντινέζε στο κανονικό ντεμπούτο του Καναβάρο, ήρθε ισόπαλη με την αξιοθαύμαστη Μπολόνια με σκορ 1-1 και συνεχίζει να ελπίζει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Από την άλλη μεριά οι “ροσομπλού” έχασαν την ευκαιρία να αποσπαστούν από Ρόμα και Αταλάντα στη μάχη για την έξοδο στο Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να έχουν διάθεση να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να έχουν εκατέρωθεν από κάποιες καλές στιγμές. Τελικά η Ουντινέζε ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ και συγκεκριμένα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Παγιέρο με ωραίο σουτ έγραψε το 1-0 στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα.
Πιο καλά μπήκε η Μπολόνια στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο στάθηκε άτυχη, αφού από το 64’ και μετά έπαιζε με 10 παίκτες, μετά την δεύτερη κίτρινη που δέχθηκε ο Μπεουκέμα. Όμως δεν πτοήθηκε ιδιαίτερα η ομάδα του Τιάγκο Μότα και τελικά βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 78’ με τον Σαλεμάκερς. Το σκορ δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά και οι δύο έμειναν στο 1-1.