Αγχώθηκε, αλλά διατηρεί την επαφή με την κορυφή η Γιουβέντους

Με κεφαλιά του Βλάχοβιτς στο 82′ η ομάδα του Αλέγκρι έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Φροζινόνε (2-1) και βρίσκεται έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Ίντερ με ένα παιχνίδι περισσότερο. “Ρέκορντμαν” ο ταλαντούχος Γιλντίζ.

Ο Αγώνας

Οι “μπιανκονέρι” έβαλαν βάσεις νίκης από νωρίς και συγκεκριμένα το 12ο λεπτό με τον Γιλντίζ. Μετά από πίεση στον κίπερ της Φροζινόνε, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν την μπάλα και ο 18χρονος Τούρκος με έξοχη ατομική ενέργεια πέρασε δύο παίκτες από αριστερά και τελείωσε τη φάση στην κλειστή γωνία του Τουράτι. Μάλιστα, αυτή ήταν και η πρώτη του συμμετοχή στο αρχικό σχήμα, γράφοντας ιστορία αφού έγινε ο νεότερος ξένος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας. Η Γιουβέντους έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ με τον Ντανίλο στο 34′, αλλά ο Βραζιλιάνος αστόχησε και έτσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι και το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Φροζινόνε αιφνιδίασε τη “Γηραιά κυρία” φέρνοντας το ματς στα ίσια στο 51′. Συγκεκριμένα, ο Μπάεζ πήρε μια μπαλιά από δεξιά και σε φάση τετ α τετ ευστόχησε κάνοντας το 1-1. Η γηπεδούχος ομάδα έψαξε και την ολική ανατροπή αλλά το σουτ του Σούλε στο 58′ πέρασε λίγο άουτ. Στο 64′ ο Βλάχοβιτς απάντησε στις ευκαιρίες αλλά δεν απείλησε την εστία των γηπεδούχων. Το έκανε, ωστόσο, είκοσι λεπτά αργότερα σχεδόν, όταν στο 82′ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Αλέγκρι με εντυπωσιακή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του ΜακΚένι (2-1). Ο Σέρβος σκόραρε και στο 90′ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.